GenelMakalelerSağlık

Mamografinin Önemi

Google News Abone Ol

Mamografi Nedir?

Mamagrofi X ışını kullanılarak memeyi görüntülemeyi sağlayan özel bir alettir. 40-45 yaş aralığında yılda bir, 65 yaşından sonra 2 yılda bir meme kanseri taramasında kullanılmaktadır. Mamografiden korkmayın çünkü meme kanseri görülme sıklığının yüksek ve erken tedavi edilebilir kanser tiplerinden biri olması hepimiz için önemlidir. Unutmayalım ki, rutin taramadan göreceğimiz fayda bizi mutlu edecek ve yüz güldürücüdür.

Standartlara uygun yapılan çekimlerde alınan dozun zararı, ihmal edilecek derecede düşüktür. Günümüz dijital cihazlarında verilen doz oldukça az olup, görüntü kalitesi özel bilgisayar yazılımlarıyla artırılmaktadır.

Mamografi çektirme sırasında sıkıştırma işlemi, zannedileceği kadar çok can yakacak düzeyde değildir. Kompresyon işlemi, alınan doz miktarını belirgin ölçüde azaltır. Günümüzde bu işlem memenin büyüklüğüne göre cihaz tarafından otomatik yapılmakta ve çekim bitince derhal sonlanmaktadır. Sıkıştırma işlemi slikonlu memelilerde de güvenle uygulanmaktadır. Bu işlem memede kalıcı esneklik kaybı veya dokuda zedelenme oluşturmaz.

Sonuç olarak, meme kanseri görülme sıklığının yüksek ve erken tanıyla tedavi edilebilir kanser tiplerinden biri olması nedeniyle çok önemlidir.

Unutmayalım ki; rutin taramadan göreceğimiz fayda yüz güldürücüdür. Korkmayalım ve düzenli mamografi yaptırarak yaşamımızı güvence altına alalım.

Gözde Öztürk

Merhaba, ben Gözde! Ankara'da yaşıyorum, Atatürk Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum.Bilgiye sahip olarak doğmuş birisi değilim. Öğretmeyi seviyorum ve öğrenmeye çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir