BilimGenelHaberSağlık

Bu Besinler Meme Kanseri Riskini Etkliyor

Google News Abone Ol

Bilim insanlarının yoğun araştırmaları ile ortaya çıkan sonuca göre, yoğurt meme kanserine yakalanma riskini azaltırken, krem ve çedar peyniri bu riski yükseltiyor.

Meme Kanseri Araştırması Yapıldı

Medical News Today’in yaptığı habere göre, ABD’deki Roswell Park Kanser Enstitüsü Kanser Önleme ve Kontrol Departmanından Dr. Susan McCann liderliğinde yürütülen çalışma için, meme kanserine yakalanan 1941 kadın ve sağlıklı 1237 kadının aylık tükettiği süt ürünü konulu anket sonuçları araştırmacıları şaşırttı. Çünkü sonuca göre yoğurt tüketen kadınlar, krem ve çedar peyniri tüketen kadınlara göre meme kanserine daha az yakalanıyor.

Sonuçlar, düzenli ve yüksek miktarda süt ürünü tüketen kadınların meme kanserine yakalanma riskinin %15 daha az olduğunu söylüyor. Aynı araştırma, düzenli yoğurt tüketen kadınların meme kanserine yakalanma riskini %39 düşürürken, krem ve çedar peyniri tüketen kadınlarda meme kanseri görülme riskini %53 arttırdığını söylüyor.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir Yorum

  1. Web siteniz çok güzel. Birçok içeriğinizi takip ediyoruz, emeğinize sağlık. Biz olarak, sizi takip ve tavsiye etmeye devam edeceğiz. Çok teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir