BilimGenelMakalelerSağlık

Kurkumin ve Sağlık

Google News Abone Ol

Kurkumin Nedir ve Özellikleri Nelerdir?zerdeçal

Ana vatanı Güney Asya olan kurkumin; halk arasında “zerdeçal, zerdeçöp, hint safranı, safran kökü” olarak bilinen Curcuma longa L. (C. longa)’nin rizomlarından elde edilen sarı-turuncu renkli polifenolik bir bileşiktir. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi [Food and Administration (FDA)], kurkumini “genellikle güvenli kabul edilir” (generally recognized as safe) listesinde yayımlamıştır ve şu anda birçok ülkede gıda takviyesi olarak kullanılmaktadır. Yaygın olarak gıdalarda baharat ve renklendirici şeklinde kullanılır. Sarı ve turuncu renklerine sahip bir bileşiktir. Kurkuminin nötr veya asit suda çözünürlüğü azdır. Yağ ve alkol içerisinde çözünür. Ayrıca kurkumin ışığa duyarlı bir maddedir ve bu nedenle kurkumin içeren biyolojik numunelerin ışığa karşı korunması gerekir. Bu polifenol maddenin kimyasal yapısı antioksidan, antimikrobiyal, anti inflamatuvar, antianjiyojenik, antimutagenik ve antiplatelet agregasyon özellikleri gösterdiği bilinmektedir. Kurkuminin en yaygın bilinen kullanımı köri tozu üretimi olup; tekstil boyası, gıda endüstrisinde renklendirici, koruyucu ve aromatizan olarak kullanımının yanı sıra tıbbi kullanımı 6.000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Kurkuminin sağlık ve hastalıklar üzerine olan etkisini birçok araştırma göstermiştir.

Kurkuminin Güvenli Dozajı ve Toksikolojisi

Gıda Katkı Maddeleri (JECFA) ve Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA) raporları ile FAO / WHO Uzman Komitesi’ne göre, kurkumin’in yeterli günlük alım miktarı (ADI) 0–3 mg / kg’dır.70 kg vücut ağırlığına sahip sağlıklı bir birey,  JECFA ve EFSA’ya göre 4-10 gr zerdeçal tozu tüketebilir.

Kurkuminin Hastalıklar Üzerine Etkisi

Kanser ve Kurkuminkanser

Kanser dokularında sıklıkla siklin-bağımlı kinazların (CDK4, 6, 1 ve 2) aşırı ekspresyonu, tümör baskılayıcı gen olan p53’ün ekspresyonunda azalış ve hücre döngüsü düzenleyici proteinleri olan p21,  p27 ve p57’nin düzeylerinde değişim görülmektedir. Kurkumin bu anahtar molekülleri hedefleyen alternatif bir anti-kanser madde olarak dikkat çekmektedir. Yapılan çalışmalar farklı kanser tiplerinde, farklı moleküler mekanizmalar üzerinden etkili olduğunu göstermektedir.

  • Kurkumin karaciğer kanser hücrelerinde hücre siklusunu inhibe eder, sitotoksik etki gösterir.
  • Meme kanserinde  antiproliferatif etkisiyle yayılmayı durdurur. Kurkumin merhemi uygulandığında kanserli hastalarda lezyon büyüklüğünde, ağrıda, kaşıntı ve sızıntılarda meydana gelen anlamlı azalmalar gözlemlenmiştir.
  • Kurkuminin kolorektal hücre yolaklarında proliferasyonu inhibe ettiği ve apoptozu indüklediği tespit edilmiştir.

Nörolojik Hastalıklar ve Kurkuminbeyin

Kurkumin normal beyin aktivitesi için önemli olan beyin-kaynaklı nörptrofik faktör gibi proteinlerin düzeyini arttırmaktadır. BDNF, nöron gelişimi süresince farklılaştırıcı, yetişkin beyninde sinaptik  ve kognitif plastisiteyi uyarıcı özellik göstermektedir.

Kurkumin çeşitli etkilerine bağlı olarak nöronlar, metal şelasyon, anti-inflamatuar, antioksidan bozulmaları geciktirmiş ve mikroglia gelişimini azaltmıştır.

Kurkumin, protein formasyonunu ve bu sayede Parkinson hastalığının oluşumunu önleyebilmektedir.

Obezite ve Kurkumin

Yapılan çalışmalarda kurkuminin insülin ve leptin direncini azaltarak, inflamatuvar sitokin salınımını azaltarak, yağ asidi oksidasyonunu hızlandırarak ve antioksidan enzim salınımını artırarak obezite riskini azalttığı görülmüştür.

Kurkuminoid takviyesinin (30 gün süreyle 1 g / gün) serum trigliserid konsantrasyonlarında önemli bir azalma sağladığı görülmüştür.

Kurkumin obezite ve obeziteye bağlı metabolik defektleri önlemektedir.

Diyabet ve Kurkumin

diyabet

Kurkumin ekstresi verilen bir grup insanda tokluk insülin düzeylerinin artmış olduğu gözlemlenmiştir. Bunun sonucu olarak kurkumin ekstresinin insanlarda insülin salınımı üzerine olumlu etkilerinin olduğu açıklanmıştır. Kurkumin kan şekeri seviyesini düşürür, insülin duyarlılığını geliştirir, glikozüriyi azaltır. Kurkumin kardiyovasküler fonksiyonu geliştirir ve oksidatif stresi diyabetik hastalarda azaltır.

Kaynakça

  • https://www.turkiyeklinikleri.com/article/en-zerdecalin-curcuma-longa-pankreas-kanseri-uzerine-etkileri-80736.html
  • https://www.researchgate.net/profile/A_Suha_Yalcin/publication/310572825_Kurkumin_Kuersetin_ve_Cay_Katesinlerinin_Anti-Kanser_Etkileri/links/5831a83808ae138f1c078864.pdf
  • https://dergipark.org.tr/omudis/issue/31515/346697

Kübra Maden

30.08.1996'da Malatyada doğdum. İlk ve ortaöğretimi Malatya'da tamamladım. 2015 yılında Artvin Çoruh Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü kazandım. 2017 Şubat ile Haziran ayları arasında Litvanya'da Erasmus yaptım. 2018 yaz döneminde Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çocuk polikliniği,hastane yemekhanesi,endokrinoloji ve dahiliye diyetisyen kliniği ve nutrisyon biriminde yaz stajımı tamamladım. 2019 Haziran'da Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldum. Şu anda online olarak diyet danışmanlığı yapıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir