GenelHaberSağlık

Kilo Vermeye Yardımcı Besinler

Google News Abone Ol

Hızlı Kilo Vermek İçin Olmazsa Olmaz Yiyecekler

Birçok insanın sorunu olan fazla kilolardan kurtulmak artık daha kolay. Bazı besinlerin yağ yakımını kolaylaştırarak kilo vermeye yardımcı olduğu ortaya çıktı. İşte kilo vermeye yardımcı olan besinler.

1. Tarçın

Tarçın, bilinen en eski baharatların başında gelmektedir. Tarçın genellikle tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda 6 hafta kadar her gün bir çay kaşığının 4’de biri kadar tarçın tüketmek, kandaki glikoz miktarını azaltarak, depo halinde bulunan glikojenin kana geçmesini ve böylece zayıflamaya yardımcı oluyor. Aynı zamanda karaciğerde depo edilen glikozun kana geçmesi ile birlikte, kolestrolün de önüne geçilmiş olunuyor. Kan şekerini de düzenlediği için, şeker hastalarının da sıkça tükettiği bir besin olmuş oluyor. Tarçın metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak hızlı kilo vermeye yardımcı olur. Tarçın özellikle karın bölgesindeki kan damarlarını uyararak ve kan akışının hızlanmasını sağlayarak, karın bölgesinde biriken yağların yakımına yardımcı olur.

Kilo Verdiren Tarçın Çayı

3-4 çubuk kadar tarçın ve 2 tatlı kaşığı kadar bal, bir bardak su ile kaynatılır. Ardından içerisine 2 adet karanfil eklenerek, kahvaltıdan yarım saat kadar önce ve yatmadan bir saat kadar önce tüketilir.

kilo verme

2. Fasulye

A, B9 ve C vitamini ile demir ve magnezyum mineralleri açısından oldukça zengin olan fasulye, oldukça iyi bir protein kaynağıdır. Vücuda yararlı birçok vitaminin yanı sıra, ciddi ölçüde B5 ve kalsiyum kaynağıdır. Yüksek miktarda demir içerdiği için, kansızlığa iyi gelmektedir. Düzenli olarak tüketildiği taktirde, yüksek tansiyonu da düşürebilmektedir. Antioksidan içeriği  yağların oksidasyonunu yavaşlatır. Canlılarda, kimyasal süreçler (prosesler), özellikle oksitlenme, serbest radikallerin oluşmasına neden olarak kansere yakalanma riskini oldukça düşürür. Yoğun lif içeriği ile birlikte midemizin boşalmasını yavaşlatarak, ve kolesistokinin hormonu seviyesini arttırdığı için iştahı düzenler ve açlık hissini indirger. Bu sayede kilo vermede ve yağ yakımında önemli rol oynamaktadır.

hızlı kilo verme

3. Hindistan Cevizi Sütü

Hindistan cevizi sütü ile hindistan cevizi suyu birbirine sıkça karıştırılmaktadır. Oysa ki, bu ikisi birbirinden oldukça farklıdır. Hindistan cevizi suyu, taze hindistan cevizinden elde edilmektedir. Ancak hündistan cevizi sütü, rendelenmiş hindistan cevizi etinden elde edilmektedir. Hindistan cevizi sütü özellikle omega 3 yağ asitlerinin toplanmasına yardımcı olmaktadır. Antibakteriyel olan hindistan cevizi sütü, mikropların sebep olduğu hastalıklara karşı vücudun direncini arttırarak koruma sağlar. Antioksidan özelliği bulunu ve bağışıklılık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Hindistan cevizi sütü yağlıdır. Ancak bu yağlar vücudumuz için oldukça yararlıdır. Düzenli bir şekilde öğünlük olarak tüketildiğinde, metabolizmayı hızlandırarak yağların yakımına yardımcı olur. Bu şekilde kilo vermeyi sağlar. Kilo verdirirken aynı zamanda besinlerin güzel bir şekilde emilimini sağlayarak, besinlerden olabildiğince yararlanmamızı sağlar.

kolay kilo verme

4. Ispanak

Temel reisin gücünün kaynağı ve kış aylarının en çok tercih edilen sebzelerinden olan ıspanak, A, B1, B2, C, E vitaminleri, fosfor, kalsiyum, demir, folik asit ve çeşitli minareller bakımından oldukça zengindir. Bunca vitamin ve mineral içermesine karşın enerji değeri oldukça düşüktür. Oldukça yüksek miktarda demir içeriği ile kansızlığa iyi gelmektedir. Ispanak sindirimi kolaylaştırarak kilo verme konusunda oldukça etkilidir. Bu sebepten zayıflamak isteyenlerin oldukça çok tüketmesi gereken besinlerden olmalıdır. İştahı bastıran proteinler bulundurarak açlık hissini oldukça düşürür. Yoğurtla birlikte tüketilmesinin, etkilerini arttırdığını söyleyen kaynaklar da bulunmaktadır.

Nasıl hızlı kilo verilir

5. Zerdeçal

Zerdeçal, yüksek miktarlarda curcumin içerir. Curcumin kanser riskini oldukça düşürmektedir.Tümör hücrelerinin oluşumunu engellediği de söylenmektedir. Yapılan araştırmalar ile birlikte curcuminin antidoksidan özelliğinin, E ve C vitaminlerinden bile daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Hint baharatlarından biri olarak bilinen zerdeçalda bulunan birçok madde, yağların yakımını kolaylaştırarak kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Zengin protein barındıran besinlerin sindirimini kolaylaştırmaktadır. Yağ dokusunun büyümesine engel olduğu söylenmektedir. Midenin çalışmasına yardımcı olarak besinlerin sindirimini kolaylaştırır. Bu şekilde kilo vermek konusunda oldukça faydalıdır. Zerdeçalın yemeklerde kullanılmasının yanı sıra, suda kaynatılarak içilmesi de etkilerini göstermesine yetecektir. Aynı zamanda bal ile karıştırılıp da tüketilebilmektedir.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir Yorum

  1. Zerdacal diyetini bende denedim ama diyeti tutturamama ramen 101 kilodan 93 kiloya kadar düştüm. 78 günde. Bilgi için teşekkür ediyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir