BilimMakalelerSağlık

Çiğ Bademin Faydaları Nelerdir?

Google News Abone Ol

Hemen her kuruyemişin kendine has içeriği ile türlü dertlere deva faydaları bulunmaktadır. Onlardan biri olan bademin faydaları nedir gelin yakından bakalım.

Bademin Faydaları Nedir?

İçeriğindeki kendine özgü besleyici yağlar ile kişiyi tok tutarak daha az yemesine ve dolayısı ile kilo vermesine yardımcı olmaktadır. Bademin günde 10 ile 15 adet arasında tüketilmesi uzmalar tarafından önerilmektedir. Ancak burada tüketilecek olan bademin çiğ ve tuzsuz olması önemlidir.

Bademin faydaları saymakla bitmez ancak biz en yaygın bilinenlerden sizlere anlatmaya çalışacağız. Dertlere deva bademin beden ve zihin yorgunluğunu hafiflettiği bilinen bir gerçektir. Bunun dışında üreme yollarında, böbreklerde ve mesanede oluşan iltihaplara karşı oldukça iyi bir savunma yoludur. Safra kesesinde oluşabilecek taşları önlediği de söylenmektedir.

İçeriğinde bulunan mineraller ve yağ asitleri ile kalp ve damar yollarını hastalıklara karşı korur. Kolestrolün dengelenmesinde de büyük rol oynamaktadır. İçeriğindeki fosfor ile beraber kemiklere de iyi gelmekte ve kemik ağrılarını dindirmekte de kullanılabilmektedir.

Badem yüksek oranda E vitamini içermektedir. Bu da saç dökülmelerine karşı da kullanılabileceğini göstermektedir. Günümüzde birçok şampuanın içerisinde badem ve badem yağı bulunmaktadır.

Magnezyum, folik asit ile bünyeyi koruyan badem, arterlerde leke oluşumunu engellemektedir. Antioksidan içeriği ile beraber bağışıklık sistemine yardımcı olan badem, içerdiği alkali ile vücuda giren sağlıksız maddelerin atılmasına da yardımcı olmaktadır.

Bunlar dışında badem cilt bakımında da kullanılmaktadır. Birçok temizlik ürününün içeriğinde badem ekstratı mevcuttur. Kan basıncını düzenleyen potasyum ile badem, tansiyon hastaları için önemli besin kaynağıdır. İçeriğindeki bakı ile beraber enerji düzeyinizi yükselterek günü daha zinde geçirmenize yardımcı olur, sizi zinde tutar.

İçerdiği diyet lifleri sayesinde de kolon kanserine karşı korumaktadır. Badem, insilün ve glikozun artmasını engelleyerek yemek sonrasında şeker düzeyinizi sağlıklı tutar.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir