BilimMakalelerSağlık

Çiğ Bademin Faydaları Nelerdir?

Hemen her kuruyemişin kendine has içeriği ile türlü dertlere deva faydaları bulunmaktadır. Onlardan biri olan bademin faydaları nedir gelin yakından bakalım.

Bademin Faydaları Nedir?

İçeriğindeki kendine özgü besleyici yağlar ile kişiyi tok tutarak daha az yemesine ve dolayısı ile kilo vermesine yardımcı olmaktadır. Bademin günde 10 ile 15 adet arasında tüketilmesi uzmalar tarafından önerilmektedir. Ancak burada tüketilecek olan bademin çiğ ve tuzsuz olması önemlidir.

Bademin faydaları saymakla bitmez ancak biz en yaygın bilinenlerden sizlere anlatmaya çalışacağız. Dertlere deva bademin beden ve zihin yorgunluğunu hafiflettiği bilinen bir gerçektir. Bunun dışında üreme yollarında, böbreklerde ve mesanede oluşan iltihaplara karşı oldukça iyi bir savunma yoludur. Safra kesesinde oluşabilecek taşları önlediği de söylenmektedir.

İçeriğinde bulunan mineraller ve yağ asitleri ile kalp ve damar yollarını hastalıklara karşı korur. Kolestrolün dengelenmesinde de büyük rol oynamaktadır. İçeriğindeki fosfor ile beraber kemiklere de iyi gelmekte ve kemik ağrılarını dindirmekte de kullanılabilmektedir.

Badem yüksek oranda E vitamini içermektedir. Bu da saç dökülmelerine karşı da kullanılabileceğini göstermektedir. Günümüzde birçok şampuanın içerisinde badem ve badem yağı bulunmaktadır.

Magnezyum, folik asit ile bünyeyi koruyan badem, arterlerde leke oluşumunu engellemektedir. Antioksidan içeriği ile beraber bağışıklık sistemine yardımcı olan badem, içerdiği alkali ile vücuda giren sağlıksız maddelerin atılmasına da yardımcı olmaktadır.

Bunlar dışında badem cilt bakımında da kullanılmaktadır. Birçok temizlik ürününün içeriğinde badem ekstratı mevcuttur. Kan basıncını düzenleyen potasyum ile badem, tansiyon hastaları için önemli besin kaynağıdır. İçeriğindeki bakı ile beraber enerji düzeyinizi yükselterek günü daha zinde geçirmenize yardımcı olur, sizi zinde tutar.

İçerdiği diyet lifleri sayesinde de kolon kanserine karşı korumaktadır. Badem, insilün ve glikozun artmasını engelleyerek yemek sonrasında şeker düzeyinizi sağlıklı tutar.


Soru Cevap banner
Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı