GenelMakalelerSağlık

Saç Sağlığı ve Beslenme

Google News Abone Ol

Saç pek çok insan için güzelliğin göstergesi olarak kabul edilmektedir. Parlak, canlı, güçlü saçlar kişiye öz güven verir. Saç bakımında genellikle şampuan ve saç kremleri kullanılmaktadır. Halbuki beslenme de saç sağlığı için çok önemlidir. Çünkü saçın görünen kısmının bakımı ve beslenmesi kadar, deri içindeki folikül dediğimiz saç köklerinin de bakımı ve beslenmesi sağlıklı saçlara sahip olmamızda oldukça etkilidir.

Sağlıklı Saçlara Sahip Olmak İçin Gerekli Besinler

Saç sağlığını günlük almamız gereken bazı mikro ve makro besin ögeleri desteklemektedir. Saç yapısında keratin adlı protein bulunmaktadır. Bunun için iyi kalite protein kaynağı gerekmektedir. Bunun yanında w-3 yağ asitleri de güçlü ve sağlıklı saç yapısı için önemlidir. Bazı B grubu vitaminleri örneğin B5 vitamini saçın uzamasını ve güçlenmesini, B7 vitamini yeni saç oluşumunu, B9 vitamini saçın parlak ve canlı kalmasını destekler. A vitamini saç bakımı için gerekli sebum salgısını arttırır. C vitamini saç parlaklığını etkiler, ayrıca antioksidan olduğu için koruyucu görev yapar. Çinko ve demir mineralleri saç köklerini besler. E vitamini kan dolaşımını arttırır ve saç foliküllerinin yaşlanmasını önler.

Hangi Besinleri Tüketmeye Özen Göstermeliyim?

  1. Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler
  2. Yumurta
  3. Balık, tavuk
  4. Mercimek Ve Kuru Fasulye
  5. Tam Tahıllı Besinler
  6. Yağlı Tohumlar
  7. Az Yağlı Süt Ürünleri
  8. Havuç

Genel olarak tüketilmesi gereken besinlere bakıldığı zaman beslenmemizde olması gereken 4 ana besin grubunundaki besinleri içermektedir.  Aslında bizler sağlıklı ve dengeli beslenmeyi hayatımıza uygularsak kilo problemlerimiz kadar cilt ve saç sağlığımızı da korumuş oluruz.

Zekiye Nur Özdemir

2 Eylül 1995 Samsun doğumluyum. İlköğretim ve lise eğitimimi Samsun'da aldım. Kırklareli Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunuyum. Şu anda Samsun'da MEZOderm Güzellik Merkezi diyetisyeniyim. Beslenme,hakkında pek çok insanın, çok şey bildiğini sandığı ancak gerçekte çok az doğruların konuşulduğu bir alandır. Amacım 4 yıl eğitimini aldığım ve severek başında olduğum mesleğimden sizlere doğru bilgi aktarmaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı