Bilim Ve Tekno

Sağlıklı Yağlar Ve Akdeniz Diyeti

Sağlıklı Yağlar Ve Akdeniz Diyeti

Akdeniz Diyeti

Tıpkı “iyi karbonhidratlar” ve “kötü karbonhidratlar” gibi, iyi yağlar ve kötü yağlar vardır. Akdeniz tarzı beslenme, sağlıklı yağ ve sağlıklı karbonhidratları içeren bir beslenme şeklidir.

Doymuş yağ, trans yağ ve kolestrol kötü besin bileşikleridir. İyi yağlar, tekli doymamış (örneğin zeytinyağı) ve çoklu doymamış yağlar (balık, kanola yağı ve ceviz gibi gıdalar) ise sağlıklı besin bileşikleridir.

Akdeniz tarzı beslenmede, yağlara ve karbonhidratlara yer vardır. Fakat bunların sağlıklı olanlarına. Sağlıklı yağlar ise tekli doymamış yağ asitlerinden ve omega 3’ten gelmektedir

Akdeniz diyetinde, karbonhidratlar da yüksektir, ancak karbonhidratların çoğu, rafine edilmemiş, lif bakımından zengin gıdalardır. Meyve ve sebzelerde, fındıklarda, tohumlarda ve meyvelerde bulunan karbonhidratlar kaliteli karbonhidratlardır.

Zayıflamanın Kolay Yolu

Akdeniz ülkelerinde yaşayan insanlar beklenenden daha düşük oranda kalp hastalığına sahiptir. Ancak bölgedeki geleneksel yaşam tarzına ilave olarak insanların fiziksel aktiviteye önem vermesi, düzenli yemek paternleri de sağlıklı kalmalarına destek olmaktadır. Akdeniz diyetinin kardiyovasküler riski ve diyabet gelişimini azaltabileceğine dair artan kanıtlar var. Bu nedenle yağlar ve karbonhidratlardan kaçınmak yerine, sağlıklı olanlarını tercih etmek hem sağlıklı kalmayı hem de kilo kontrolünü olumlu yönde etkilemektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ