GenelMakalelerSağlık

Sağlıklı Yağlar Ve Akdeniz Diyeti

Google News Abone Ol

Akdeniz Diyeti

Tıpkı “iyi karbonhidratlar” ve “kötü karbonhidratlar” gibi, iyi yağlar ve kötü yağlar vardır. Akdeniz tarzı beslenme, sağlıklı yağ ve sağlıklı karbonhidratları içeren bir beslenme şeklidir.

Doymuş yağ, trans yağ ve kolestrol kötü besin bileşikleridir. İyi yağlar, tekli doymamış (örneğin zeytinyağı) ve çoklu doymamış yağlar (balık, kanola yağı ve ceviz gibi gıdalar) ise sağlıklı besin bileşikleridir.

Akdeniz tarzı beslenmede, yağlara ve karbonhidratlara yer vardır. Fakat bunların sağlıklı olanlarına. Sağlıklı yağlar ise tekli doymamış yağ asitlerinden ve omega 3’ten gelmektedir

Akdeniz diyetinde, karbonhidratlar da yüksektir, ancak karbonhidratların çoğu, rafine edilmemiş, lif bakımından zengin gıdalardır. Meyve ve sebzelerde, fındıklarda, tohumlarda ve meyvelerde bulunan karbonhidratlar kaliteli karbonhidratlardır.

Zayıflamanın Kolay Yolu

Akdeniz ülkelerinde yaşayan insanlar beklenenden daha düşük oranda kalp hastalığına sahiptir. Ancak bölgedeki geleneksel yaşam tarzına ilave olarak insanların fiziksel aktiviteye önem vermesi, düzenli yemek paternleri de sağlıklı kalmalarına destek olmaktadır. Akdeniz diyetinin kardiyovasküler riski ve diyabet gelişimini azaltabileceğine dair artan kanıtlar var. Bu nedenle yağlar ve karbonhidratlardan kaçınmak yerine, sağlıklı olanlarını tercih etmek hem sağlıklı kalmayı hem de kilo kontrolünü olumlu yönde etkilemektedir.

Zinnur Elliiki Küçükköseleci

İstanbul ve Konya'da yaşıyorum. 29 Eylül 1992 doğumluyum. Yeditepe Üniversi'nde çift ana dal programları ile Beslenme ve Diyetetik&Psikoloji okudum. Diyetisyen ve Psikoloğum. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Çocuk Beslenmesi yüksek lisansı yapmaktayım. Amatör olarak tenis oynamaktayım. Sağlıklı beslenme, egzersiz ve spor alanlarına ilgiliyim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir