GenelHaberSağlık

İştah Bastırmak Ve Kilo Vermek

Google News Abone Ol

Uzmanlar, koku alma duyumuzun 5 duyu organımızdan en güçlü olduğunu söylemektedirler. Peki aldığınız kokunun iştahınızı etkileyebildiğini daha önce duymuş muydunuz? Çok yüksek ihtimalle günlük hayatınızda iyi ya da kötü birçok kokuya maruz kalıyorsunuz. Nöroloji uzmanı uzmanı Alan Hirsch, koku ile iştah duyusunun oldukça yakından ilişkili olduğunu söylerken, tat almanın %90’dan fazlasını koku duyusunun oluşturduğunu üzerine basarak vurguluyor.

İştah BastırmakKokular İştahı Bastırabiliyor

Bu duruma aslında günlük yaşantımızda sıkça rastlıyoruz. Örneğin; sabahları aktarın önünden geçerken burnunuza gelen buram buram kahve kokusunun kahve içme isteğini uyandırması veya bir restorandan gelen taze pişmiş yemeklerin kokusunun iştahınızı arttırması gibi.

İştah Bastırarak Kilo Vermenin İyi Bir Yolu

Nöroloji uzmanı Alan Hirsch, kilolu kadınlardan oluşan bir grup üzerinde çalışma yapmaya karar vermiş. Bu gruptaki her katılımcıya çeşitli meyve kokuları içeren yağlar verilmiş ve aç hissettiklerinde her birinden bu uçucu yağları koklamalarını istemiş. Araştırmanın sonucu ise hayretler uyandırmış. Çünkü 6 aylık süre zarfı boyunca araştırmaya katılan kadınların hiç diyet yapmadıkları halde ortalama 10’ar kilo verdikleri saptanmış. Araştırma sonunda kadınların büyük çoğunluğu, acıktıklarında nane yağı kokladıklarını söylemiş.

Acıkma mekanizması devreye girdiği andan itibaren nane yağını 3 kere içinize çekerek koklamak, açlığınızı bastıracağı söylenirken, bunun sürekli yapmak yerine belli aralıklarda yapılması gerektiği ifade edilmiştir.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir