GenelHaberSağlık

Doğal Vücut Bakımı Nasıl Yapılır?

Vücudu temizlerken, ya da bakım yaparken kullanılan ürünlerin içinde; paraben, sülfat, ftalat, glüten gibi birçok zararlı kimyasal bulunur. Yaz ya da kış fark etmeden kullanılan bu ürünlerin içinde bulunan zararlı kimyasallar sağlığı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Özellikle alerjisi olanlar için oldukça tehlikeli olabilen bu kimyasalların yanı sıra, günümüzde az bilinen fakat kullanıldığında birçok bakım ürünü kadar etki gösterebilen doğal ürünler bulunmaktadır.

Sağlığa zararlı olabilmesi durumuna karşın cilt ve vücut bakımı için kullanılan ürünlerin seçimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Vücudu temizlerken ya da bakımını yaparken kullanılan kimyasalların sağlığa zarar verebileceği gibi doğayı da önemli ölçüde kirlettiğini unutmamak gerekir.

Doğal Vücut Bakımı Nasıl Yapılır?

Vücut bakımında ve temizliğinde kullanılan doğal ürünlerin sağlığı herhangi bir şekilde tehlikeye atmadığını ve de doğaya zarar vermediğini göz önünde bulundurursak, doğal ürünlerin tercih edilmesi gerektiğinin önemini de önemli ölçüde kavramış oluruz. Şimdi gelin vücudu temizlerken ve bakım yaparken kullanılabilecek doğal ürünleri yakından inceleyelim.

Organik Peelingler

Ölü derilerin atılmasını ve cildin kendini yenilenmesini sağlarken temizliğini de gerçekleştiren peelingler, içerisinde bulundurduğu besleyici ve koruyucu maddeler ile cildi derinlemesine besleyerek bakımın büyük bir kısmını yapmış olur. Özellikle jojoba tohumu, cildin nemini geri kazanmasına ve ölü derilerin atılmasına önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. Papaya ise, vücudun gözeneklerine işleyerek önemli ölçüde temizlik sağlayarak daha sağlıklı bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur.

Doğal Vücut Bakımı Nasıl Yapılır

Organik Kremler

Özellikle soğuk havalarda zarar gören vücudun nemini yeniden kazanmasına doğrundan etki ederek, cildin sağlığını yeniden kazanmasına yardımcı olur. Doğal olarak shea ağacı yağı cildi yumuşatır; sarı papatya özü ise rahatlatıcı ve koruyucu bir etki yaratır.

Organik Yağlar

Vücudun rahatlaması ve üzerinde oluşan stresi atması için organik yağları kullanmak oldukça iyi bir seçim olacaktır. Organik yağlardan; jojoba, kuşburnu, moringa, çay gibi bitki ve ağaçlardan elde edilen özler, çeşitli rahatlatıcı ve besleyici özelliklere sahip olması ile birlikte tercih edilebilecek en ideal seçeneklerden birkaçıdır.

Ayrıca Kuşburnu Çayının Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu çayının faydalarından başka bir makalede bahsettik. Bu içerik ile alakalı olduğundan ve daha ayrıntılı bilgiye sahip olmak isteyebileceğinizden, dilerseniz “Kuşburnu Çayının Faydaları” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.


Soru Cevap banner
Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı