GenelHaberSağlık

Doğal Vücut Bakımı Nasıl Yapılır?

Google News Abone Ol

Vücudu temizlerken, ya da bakım yaparken kullanılan ürünlerin içinde; paraben, sülfat, ftalat, glüten gibi birçok zararlı kimyasal bulunur. Yaz ya da kış fark etmeden kullanılan bu ürünlerin içinde bulunan zararlı kimyasallar sağlığı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Özellikle alerjisi olanlar için oldukça tehlikeli olabilen bu kimyasalların yanı sıra, günümüzde az bilinen fakat kullanıldığında birçok bakım ürünü kadar etki gösterebilen doğal ürünler bulunmaktadır.

Sağlığa zararlı olabilmesi durumuna karşın cilt ve vücut bakımı için kullanılan ürünlerin seçimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Vücudu temizlerken ya da bakımını yaparken kullanılan kimyasalların sağlığa zarar verebileceği gibi doğayı da önemli ölçüde kirlettiğini unutmamak gerekir.

Doğal Vücut Bakımı Nasıl Yapılır?

Vücut bakımında ve temizliğinde kullanılan doğal ürünlerin sağlığı herhangi bir şekilde tehlikeye atmadığını ve de doğaya zarar vermediğini göz önünde bulundurursak, doğal ürünlerin tercih edilmesi gerektiğinin önemini de önemli ölçüde kavramış oluruz. Şimdi gelin vücudu temizlerken ve bakım yaparken kullanılabilecek doğal ürünleri yakından inceleyelim.

Organik Peelingler

Ölü derilerin atılmasını ve cildin kendini yenilenmesini sağlarken temizliğini de gerçekleştiren peelingler, içerisinde bulundurduğu besleyici ve koruyucu maddeler ile cildi derinlemesine besleyerek bakımın büyük bir kısmını yapmış olur. Özellikle jojoba tohumu, cildin nemini geri kazanmasına ve ölü derilerin atılmasına önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. Papaya ise, vücudun gözeneklerine işleyerek önemli ölçüde temizlik sağlayarak daha sağlıklı bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur.

Doğal Vücut Bakımı Nasıl Yapılır

Organik Kremler

Özellikle soğuk havalarda zarar gören vücudun nemini yeniden kazanmasına doğrundan etki ederek, cildin sağlığını yeniden kazanmasına yardımcı olur. Doğal olarak shea ağacı yağı cildi yumuşatır; sarı papatya özü ise rahatlatıcı ve koruyucu bir etki yaratır.

Organik Yağlar

Vücudun rahatlaması ve üzerinde oluşan stresi atması için organik yağları kullanmak oldukça iyi bir seçim olacaktır. Organik yağlardan; jojoba, kuşburnu, moringa, çay gibi bitki ve ağaçlardan elde edilen özler, çeşitli rahatlatıcı ve besleyici özelliklere sahip olması ile birlikte tercih edilebilecek en ideal seçeneklerden birkaçıdır.

Ayrıca Kuşburnu Çayının Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu çayının faydalarından başka bir makalede bahsettik. Bu içerik ile alakalı olduğundan ve daha ayrıntılı bilgiye sahip olmak isteyebileceğinizden, dilerseniz “Kuşburnu Çayının Faydaları” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir