SEO ve Reklam Ajansı
Bilim Ve Tekno

Kuşburnu Çayının Faydaları

Kuşburnu Çayının Faydaları

C vitamini değeri oldukça yüksek olan kuşburnunda ortalama bir limondan 60 kata kadar daha fazla C vitaminine sahip. Aynı zamanda kış aylarında bolca tükettiğimiz portakal ve mandalinaya da fark atıyor. Çiçekleri genellikle ilaç yapımında kullanılırken, yemişleri özellikle bağışıklılık sistemini güçlendirmesi nedeniyle bitkisel çaylarda kullanılıyor. Gribe ne kadar iyi geldiği zaten bilinen kuşburnu çayı, aynı zamanda birçok rahatsızlığa da iyi geldiği söyleniyor. Özellikle kış aylarında antioksidan özelliğinden yararlanmak amacı ile çay olarak tüketiliyor.

Yüksek C Vitamini İçeriği İle Kuşburnu Çayının Faydaları;

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendiriyor

İçerdiği yüksek miktarda C vitamini ve antioksidan ile bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek, tüketildiğinde hastalıklara karşı daha dirençli olmamızı sağlıyor. Aynı zamanda yüksek vitamin ve mineral değerler ile bizlerin daha sağlıklı bir vücuda sahip olmamızı sağlıyor. İçerdiği A,B,E,K vitaminleri ve magnezyum demir gibi mineraller ile vücudun direncini arttırarak hastalıklara karşı daha dayanıklı olmamızı sağlarken hücre yenilenmesine de yarar sağlıyor. Ortalama bir limondan 60 kat kadar daha fazla C vitamini içerirken, portakal ve mandalina gibi kışın bolca tükettiğimiz meyvelere de fark atıyor.

Kabızlığı Önlüyor

Kuşburnu kabızlığa iyi geliyor. Yapılan araştırmalara göre içerdiği pektin, laktasif olarak etki ediyor. Bu şekilde bağırsakların çalışmasını düzenleyerek kabızlık şikayeti çekenlere sıkça öneriliyor. Bağırsakların çalışmasını düzenlerken, bağırsak parazitlerinin azalmasını sağlıyor.

Kötü Kolesterolü Düşürüyor

Kuşburnu aynı zamanda kötü kolesterolü de düşürerek kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini indirgiyor. Çay olarak tüketilebilen kuşburnunun aynı zamanda reçeli de yapılabiliyor.

Kanserden koruyor

Kanserli hücrelere dönüşebilen serbest radikallere karşı direnç sağlayarak hücrelerin sağlıklı bir şekilde bölünebilmesini sağlar. İçeriğinde bulunan yüksek antioksidan ile kanserli hücrelerin bölünmesine ve gelişmesine engel olur.

Kanın Pıhtılaşmasına Yardımcı Olur

İçeriğinde bolca bulunan K vitamini sayesinde, kanın pıhtılaşmasına yardımcı olarak yaraların erken iyileşmesini sağlar. Özellikle tromboz ve toplar damar iltihabı olan hastalara tüketilmesi önerilir.

Cildi Güzelleştirir

Kuşburnu içeriğinde barındırdığı A vitamini sayesinde cildi sıkılaştırıyor ve yaşlanmayı geciktiriyor. Yara ve sivilce izlerini gideriyor. Kuşburnu çekirdeğinde bulunan gamalinoleik asit ile cilde canlılık kazandırarak, güneş kaynaklı yanıkların iyileşmesine de yardımcı oluyor.

Demir Eksikliğine İyi Geliyor

Ülkemizde özellikle kadınlarda ve çocuklarda görülen demir eksikliği için kuşburnu çayı öneriliyor. Çünkü kuşburnu çayı demir eksikliğine iyi gelerek kan üretimine yardımcı olmuş oluyor. Gıdalardan alınan demirin vücutta kullanılmasına yardımcı oluyor. Bu sayede demir eksikliğinin neden olduğu kansızlığın önüne geçilmiş oluyor. Kansızlık problemi yaşayan insanlara bu sebepten sıkça öneriliyor. Çocukların sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişebilmesine yardımcı oluyor ancak 1 yaşından küçük çocuklar için kullanılmasının yarardan çok zarar getireceği söyleniyor.

Kireçlenmeye İyi Geliyor

Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda, kuşburnunun iltihabı önleyici özelliğinin olduğu ortaya çıktı. Uzmanların söylediğine göre kuşburnu, dizlerde kireçlemeyi ve eklemlerin kıkırdak yapısının bozulmasını önlüyor ve sağlığını korumasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda kıkırdaklarda incelme sonucu oluşan ağrılara da iyi geldiği söyleniyor. Dizlerde oluşan sıvı kaybına da iyi geldiği için, dizlerinde su kaybı olan hastalara sıkça öneriliyor.

Gözlere İyi Geliyor

Uzmanlar, kuşburnunun göz rahatsızlıklarına da iyi geldiğini söylüyor. Özellikle katarak gibi ciddi göz rahatsızlıklarına karşı kuşburnu tüketilmesinin ciddi yarar sağlayacağı düşünülüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. emre dedi ki:

    Valla kardeşim kuşburnu çayı her şeyden önce soğuk algınlığına çok iyi geliyor.

BİR YORUM YAZ