BilimGenelMakalelerTeknoloji

Yapay Zeka Teknolojisi

Google News Abone Ol

Yapay zeka (artificial intelligence), günümüzde tartışmalar yaratan yaratan bir konu olsa da kullanım alanları ve faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok , peki son yıllarda önemi hayli artan yapay zeka teknolojisi nedir? Yapay zeka doğal biçimde gelişemeyen sayısal bir akıl örneğidir.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka kaba tabirle sorun çözme ve öğrenme gibi insanların diğer insanlar ile bağdaştırdığı kavramsal özellikleri taşıyan akıllı makineler olarak belirtilebilir. İlk olarak 1956 yılında bir akademik disiplin olarak ortaya çıkıyor. Bir süre boyunca oldukça ilgi konusu olsada fonlama eksikliği sebebiyle daha az ilgi görmeye başladı. Bu süre yapay zeka kışı olarak adlandırılıyor.

Yapay zeka sorunları akıl yürütme, bilgi, planlama, öğrenme,elle işleme ve hareket ettirmedir. Sayısal zeka ve geleneksel sembolik yapay zeka da yaklaşımlar arasındadır. Yapay zeka arama ve matematiksel optimizasyon, yapay sinir ağları ve istatistik, olasılık ve ekonomi tabanlı istatistikler gibi birçok aracı kullanır. Yapay zeka alanı bilgisayar bilimi, matematik, psikoloji, dil bilimi, felsefe, bilim ve yapay psikolojisi gibi birçok alandan faydalanır.

 Yapay Zeka İle İlgili Görüşler

  • Bazı bilim insanları yapay zekanın dünyanın yeni hakimi olacağını iddia ediyor.
  • Bir süre sonra süper zekaya dönüşecek ve tıpkı insanlar gibi bağımsız düşünüp karar alabilecek seviyeye ulaşacak.
  • Stephen Hawking ve Elon Musk gibi önemli isimler yapay zekanın tehlikelerine sürekli olarak dikkat çeken açıklamalar yapıyor.
  • Tesla firmasının yöneticisi Elon Musk yapay zekayı dünya için büyük bir tehdit olarak değerlendiriyor.
  • Gelişimleri oldukça hızlı olsada henüz yapay zeka için böyle bir iddiada bulunmak oldukça zor. Ayrıca yapay zeka üzerine araştırmalar ve çalışmalar yapan bir çok köklü firma bu düşünceye katılmıyor.

Saliha Kansız

Gebze Teknik Üniversitesi Fizik bölümü öğrencisiyim.  Kimya teknisyeniyim.Biyomedikal, Astrofizik, Modern Fizik,Elektronik ve Mekanik konularıyla ilgileniyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir