GenelMakalelerTeknoloji

Stephen Hawking: Yapay Zeka

Google News Abone Ol

Ünlü fizikçi Stephen Hawking, yapay zekanın tehlikelerine karşı uyarılarda bulundu. Toplumun yapay zekanın gelişimini kontrol etmenin bir yolunu bulamaması durumunda yapay zekanın “medeniyet tarihinin en kötü olayı” olabileceğini söyleyen Hawking, “Bilgisayarlar teoride insan zekasını taklit edebilir ve onu aşabilirler” diye konuştu.

Geleceğin belirsiz olduğunu söyleyen Stephen Hawking, “Etkili bir yapay zeka yaratmak medeniyet tarihimizin en büyük olayı olacaktır, ancak en kötü olayı da olabilir, bunu bilmiyoruz, o yüzden yapay zeka bize yardım mı edecek, bizi umursamayacak mı ya da bizi yok edecek mi bilmiyoruz” ifadelerini kullandı.

Kendi Yorumlarımla Yapay Zeka

Bence insan düşüncesi ile yapılmış bir yapay zekanın kontrol dışı kalarak insanlığa zararlı bir hale gelmesi gelecek yüzyılda olacak diye düşünüyorum çünkü günümüzde teknoloji her geçen gün hatta her geçen saniye gelişmeye devam ediyor.Son aylarda derin öğrenme algoritmaları ile önce Atari oyunlarını çözen, sonra Avrupa Go şampiyonunu yenen, sonra Mart 2016’da da Go dünya şampiyonunu yenen yapay zeka uyguluması kendi kararlarını vermektedir ve dünyanın en iyi oyuncularını yenmektedir. Günümüzde yapay zeka birçok alanda kullanılmaktadır.Bu alanlara örnek verecek olursak eğer; Ses tanıma ve Anlama,Görüntü İşleme,Doğal Dil İşleme,Muhakeme.Bu alanlar arasından benim en çok ilgilimi çeken Muhakeme alanıdır.

Muhakeme

Bir cerrahın yapması gereken müdahale, bir yargıcın vermesi gerektiği karar, bir öğretmenin sorması gereken soru, bir hemşirenin alması gereken tedbir ve benzeri gibi kararların hepsini yapay zeka uygulaması vermeye başladı.

Diğer yandan muhakeme gücü kendini sadece sivil alanlarda değil, askeri alanlarda da kendini gösterecektir. Dost ve düşmanı ayırt etmek, doğru anda tetiğe basmak, doğru strateji ve taktiklere karar vermek, insansız savaş orduları yönetmek ve benzeri alanlarda yapay zekâ ve sentetik muhakeme gücü kullanılmaktadır, gelecekte daha çok kullanılacaktır diye tahminler yapılıyor. Muhakeme gücünün gelişmesiyle, yapay zekânın günlük hayatımıza daha fazla girmesi, yaşantımızı etkilemesi ve bizim adımıza bir takım kararları vermesi son derece olasıdır yorumları yapılıyor. Stephen Hawking‘in yaptığı yorumları gelecek yüzyıllarda artık göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir