BilimGenelMakaleler

Metabolizma Hızlandırmanın Yolları

Google News Abone Ol

Metabolizma Nedir?

Metabolizma, canlının yaşamını sürdürmesi için gerçekleştirilen tüm kimyasal tepkimelerdir. Kilo vermeye çalışırken çok kullanılan sözlerden biri olan “metabolizmam yavaş” sözünü çok duyuyoruz ve arkasına hemen çayların, kahvelerin ve baharatların metabolizmayı hızlandırdığı iddiası geliyor. Fakat bu iddiaların kanıtları zayıftır ve uzun vadeli değillerdir. Peki metabolizmamızı nasıl hızlandırabiliriz?

Metabolizma Nasıl Hızlanır?

Vücut büyüklüğü, yaş, cinsiyet ve genlerimiz metabolizmayı etkiler. Kas hücrelerinin bakımı için yağ hücrelerine göre daha fazla enerji gerekir. Bu nedenle kas kütlesi yağ kütlesinden hızlı olan insanların metabolizmaları daha hızlıdır ve bu da kuvvet antrenmanı yapmanın metabolizmayı hızlandırdığı sonucu doğurmaktadır.

Oolong Çay

Metabolizmanızı Hızlandırmak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Protein ağırlıklı beslenmek, uzun süre tok kalmanızı ve daha çok kas oluşumunu sağlayarak metabolizmanızı hızlandıracağı araştırmalarla desteklenmiştir.
 2. Su içmek, şekerli içecekler yerine suyu daha fazla tüketenlerin metabolizmalarının daha hızlı olduğu saptanmıştır.
 3. Yüksek yoğunluklu egzersizler, egzersiz sonrasında da yağ yakabilir, metabolizma hızını arttırabilir.
 4. Ağırlık kaldırmak, kas kütlenizi arttırır ve dinlenme durumunda bile daha fazla kalori yakacağınız anlamına gelir. Ağırlık kaldırmak ayrıca kasları korumanıza ve metabolizma düşüşüyle savaşmanıza yardımcı olur. Bir araştırmada diyet sonrası antrenman yapan kadınların, kas kütlelerini, metabolizmalarını, güçlerini korudukları saptanmış. Diyet yapıp antrenman yapmayan kadınların ise kilo verdikleri, fakat kas kütlelerinde ve metabolizmalarında düşüş yaşadıkları saptanmıştır.
 5. Diyete yeşil çay ve oolong çayı eklenebilir. Bu çaylar vücudunuzda depolanan yağ asitlerini serbest yağ asitlerine dönüştürmeye yardımcı olabilir ve bu da yağ yakımını %10-17 oranında arttırabilir.
 6. Diyete biber eklenebilir. Biber metabolizmayı hızlandırabilecek madde olan kapsaisin içerir. Diyete tek başına bunu eklemek çok küçük bir fayda sağlayacaktır. Bununla birlikte diğer metabolizmayı hızlandıracak stratejileri birleştirdiğinizde küçük bir avantaj sağlayabilir.
 7. Yeterli uyumak, uyku yetersizliği obezite ve tip 2 diyabetin gelişmesinde önemli faktördür. Yetersiz uyku aynı zamanda açlık hormonu olan grelin miktarını arttırdığı ve tokluk hormonu olan leptini azalttığı ve şeker işleme şeklinizi değiştirdiği görülmüştür.
 8. Kahve de içindeki kafeinin sayesinde metabolizmayı %3-11 oranında arttırdığı ve yeşil çay gibi yağ yakımına da teşvik ettiği bilinmektedir. Ancak yapılan çalışmada zayıf insanları daha çok etkilediği saptanmıştır. Yağsız kadınlar için yağ yakımını %29, obez kadınlar için ise sadece %10 arttırdığı görülmüş.
 9. Yemeklik yağları Hindistan ceviz yağı ile değiştirmek metabolizmayı biraz hızlandırmaya yardımcı olabilir.
 10. Hızlı diyetler ve diğer kalori kısıtlı diyetler, çok hızlı kilo kaybı da metabolizmayı yavaşlatabilir. Çünkü vücut yeterli kaloriyi almadığında enerji için kullanmak üzere kasları parçalar ve ne kadar az kas miktarı olursa o kadar yavaş metabolizma olacağı anlamına gelir.

Unutulmamalıdır ki bunların hiçbiri tek başına yeterli olmayabilir. Tüm metabolizmayı hızlandırma stratejilerini birleştirerek duraklayan kilo verme aşamalarının yerini sağlıklı kilo verebilme ile değiştirebilirsiniz.

Kaynak

 1. https://www.nhs.uk/live-well/healthy-weight/metabolism-and-weight-loss/
 2. https://www.healthline.com/nutrition/10-ways-to-boost-metabolism

Sema Gizem Akdağ

Merhaba, Ben Sema Gizem. Beslenme ve Diyetetik bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda çocuk gelişim 1. sınıf öğrencisiyim. Daha henüz öğrencisi olduğum diyetisyenlikte kendimi geliştirmek için öğrendiklerimi ve araştırdıklarımı paylaşmak için heyecanlıyım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir