GenelMakalelerSağlık

Hangi Egzersizler Yağ Yakmayı Hızlandırır?

Google News Abone Ol

Yağ Yakmayı Hızlandırmak İçin Önerilen Egzersizler

Kilo vermek, bölgesel yağlarımızdan kurtulmak, sağlıklı olmak ve sağlıklı yaşamak için birçoğumuz diyetin yanında fiziksel aktivite ve egzersizler yapıyoruz. Peki bu yaptığımız egzersizler yağ yakmayı hızlandıran tip egzersizler mi? Araştırmalar yağ yakmak için özellikle kuvvet antrenmanını daha faydalı olduğunu buldu. Kuvvet antrenmanı kasları dirence karşı kasar, kas kütlesi oluşturur ve vücutta da yağ yakan tek doku kastır. Vücut ağırlığı egzersizi yapmak, ağırlık kaldırmak, spor ekipmanı kullanmak kuvvet antrenmanına başlamanın birkaç kolay yoludur. En yaygın olan kuvvet antrenmanı ise ağırlık kaldırmadır. Peki sadece kuvvet antrenmanları mı yağ yakar? Elbette hayır, kuvvet antrenmanlarının yanında koşma, uyku da yağ yakar. Uykunun önemini burada kısaca belirtmek isteriz. Sağlıklı yaşamak ve fit vücuda sahip olmak istiyorsanız uyku düzenini en başta halletmenizi ve daha sonra diyet ile egzersizi sıraya koymanızı tavsiye ederiz.

Aerobik Antrenmanlar İle Yağ Yakımı İlişkisi

 Aerobik antrenmanlar da kaslardan çalışmayı gerektirir, ancak diğer antrenmanlar kadar değil. Vücutta yağ yakan tek doku kas olduğu için aerobik, vücudumuzun yağ yakma araçlarını oluşturmada ve korumada etkisizdir.

Egzersiz, Uyku ve Kilo İlişkisi Üzerine Yapılan Çalışmalar

  1. Bir çalışmada kuvvet antrenmanı metabolik sendromlu 78 kişide virsal yağ ( iç organları çevreleyen tehlikeli yağ türü.) oranını azaltmıştır.
  2. Başka bir çalışmada ise aerobik egzersiz ile  birlikte 12 haftalık kuvvet antrenmanın vücut yağını ve göbek yağını azaltmada tek başına aerobik egzersize göre daha etkili olduğunu göstermiştir.
  3. 68.183 kadından oluşan bir çalışma 16 yıl boyunca beş saat ve daha az uyuyanların, yedi saatten fazla uyuyanlara göre kilo alma oranlarının daha fazla olduğunu gösterdi.( uyku saat aralığına açıklık getirmek için parantez açmak istedim. 22.00-06.00 saat aralığı da yedi saatten fazla uykumuzu karşılar ve melatoninin en yüksek değere ulaştığı zaman aralığıdır. Bunu gece 03.00 yatıp 11.00 da kalkmak olarak düşünmeyelim.) 
  4. Başka bir çalışma, daha iyi uyku kalitesinin, altı aylık kilo verme programına kaydolan 245 kadında başarılı kilo verme olasılığını %33 arttırdığını göstermiştir.
  5. Diğer araştırmalar, uykusuzluğun açlık hormonlarındaki değişikliklere, iştah artışına ve daha yüksek obezite riskine katkıda bulunabileceği gösterilmiştir.
  6. Herkesin farklı miktarda uyku ihtiyacı olsa da, çoğu çalışma, vücut ağırlığı söz konusu olduğunda en fazla faydanın gece başına yedi saat uyumayla ilişkili olduğunu bulmuştur.

Kaynakça:

  1. https://www.healthline.com/nutrition/best-ways-to-burn-fat
  2. https://www.nytimes.com/2019/02/27/well/move/the-best-type-of-exercise-to-burn-fat.html

Sema Gizem Akdağ

Merhaba, Ben Sema Gizem. Beslenme ve Diyetetik bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda çocuk gelişim 1. sınıf öğrencisiyim. Daha henüz öğrencisi olduğum diyetisyenlikte kendimi geliştirmek için öğrendiklerimi ve araştırdıklarımı paylaşmak için heyecanlıyım.

6 Yorum

  1. Çok yararlı oldu herkesin okumasını tavsiye ediyorum yazılarınızın devamını bekliyoruz Sema Hanım ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir