GenelMakalelerSağlık

Kilo Vermek İçin Küçük Hedefler Koyun

Google News Abone Ol

Sağlıklı beslenmek, kilo vermek herkes için bir hayal. Kimimiz üniversitedeki kilosuna dönmek isterken kimi de evlenmeden önceki kilosuna dönmeyi arzu ediyor. Fakat bunun için nasıl bir çaba gösteriyoruz? Neler yapmalıyız neler yapmamalıyız? Öncelikle gerçekçi hedefler koymakla işe başlamak gerekir. Hiç spor yapmayan bir kimsenin haftaya her gün yürüyüş yapacağım ne kadar ulaşılabilir bir hedef? Veya her gün çikolata yiyen bir kimsenin önümüzdeki bir ay boyunca hiç tatlı yemeyeceğim demesi ne kadar doğru?

Kilo Verirken Hedefler Önemli

Öncelikle kendinize bir hedef koyun. Birkaç kilo fazlanız olsa bile sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak için kendinize en az 6 ay süre verin. Direk hedefe ulaşmak ilk etapta zorlayıcı olabilir. Davranış değişikliğinin yavaş yavaş olması aynı zamanda kalıcı olmasını da sağlayacaktır.

Bir hafta sonrası için küçük ama etkili adımlar atmakla işe başlayabilirsiniz.

Örneğin, Pazar günü gıda alışverişi yapacağım ve böylece hafta içi yediklerimi kontrol altına almakta kolaylık sağlayacağım.

Bu hafta en az 3 gün akşam yemeğimi evde hazırlayacağım veya dışarda olursam sağlıklı tercihler yapacağım.

Bu hafta en az iki gün egzersiz yapacağım.

Kahvaltıyı atlamamak için akşamları erken yatacağım ve en azından 15 dakika erken kalkarak kahvaltımı yapacağım gibi ulaşılması kolay ve gerçekçi hedefler koymak, hem sizi psikolojik olarak rahatlatır hem de hedefe ulaşmanızı kolaylaştırır.

Zinnur Elliiki Küçükköseleci

İstanbul ve Konya'da yaşıyorum. 29 Eylül 1992 doğumluyum. Yeditepe Üniversi'nde çift ana dal programları ile Beslenme ve Diyetetik&Psikoloji okudum. Diyetisyen ve Psikoloğum. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Çocuk Beslenmesi yüksek lisansı yapmaktayım. Amatör olarak tenis oynamaktayım. Sağlıklı beslenme, egzersiz ve spor alanlarına ilgiliyim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir