BilimGenelHaberSağlıkTeknoloji

Bilim İnsanlarından Cep Telefonu Uyarısı

Google News Abone Ol

Bilim İnsanları Uyardı

Hemen hemen her an yanımızda olan cep telefonları bilindiği üzere radyasyon yayıyor. Ancak onlarsız da yapamıyoruz. Peki yanımızdan hiç ayırmadığımız, hatta yeri geldiğinde saatlerce kulağımızdan ayırmadığımız cep telefonları sağlığımızı tehdit ediyor mu?

Kaliforniya Üniversitesinden araştırmalar bu konuya açıklık getirmek için bir araştırmaya koyuldu. Halk sağlığı departmanında görevli olan bilim insanlarının yürütmüş olduğu araştırmanın sonuçları ise oldukça dehşet vericiydi.

Birçoğumuz yatmadan önce telefon ile vakit geçirmeyi seviyor. Gerek sosyal medyayı kontrol etmek olsun gerekse Youtube’de birkaç video izlemek olsun, bizleri oldukça yoruyor. Birçok kişi için uyuma yollarından biri olan yatakta telefon kullanmak ve haliyle sonrasında telefonu baş ucuna koyup uykuya dalmak oldukça zararlı. Kaliforniya Üniversitesi’nde Halk Sağlığı bölümünde görevli olan araştırma ekibi de bu konu üzerinde yoğunlaşmış ve araştırmaları tez zamanda sonuç vermiş. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, araştırma sonuçları hakkında konuştu.

Kısırlığa Ve Kansere Sebep Oluyor

Op. Dr. Betül Görgen yaptığı açıklamada, Kaliforniya Üniversitesi‘nde yapılan araştırma hakkında detaylı bilgiler verdi. Araştırmanın sonuçları hakkında konuşan Görgen, cep telefonlarına çok fazla maruz kalmanın, ilerleyen yıllarda mutasyonu tetiklediğini dolayısıyla kansere sebep olduğunu ve bunun dışında üreme sorunlarını da beraberinde getirdiğini aktardı.

Uyku Bozukluklarının Sebebi

Uzmanlar özellikle gençlerde uyku bozukluklarının cep telefonlarından yayılan zararlı radyo dalgalardan kaynaklandığını belirtiyor. Genç yaşlarda karşılaşılan uyku sorunlarının nedeni cep telefonları olabilir.

Cep Telefonlarını Ne Kadar Uzağa Koymalıyız?

Cep telefonlarının zararlı etkilerinden korunmanın en etkili yolu hiç kullanmamak. Ancak günümüz şartlarında bu durup pek mümkün olmadığından, uzmanlar cep telefonlarını uzakta tutmak gerektiğini belirtiyor. Mesafe için ise kol boyu kadar uzakta durması gerektiği söyleniyor. Bu durumda telefon kullanırken kulaklık tercih etmek oldukça iyi bir seçim olacaktır.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir