BilimGenelMakaleler

Mutasyon ve Sonuçları

Google News Abone Ol

Mutasyon canlıda kalıtsal özelliklerinin ortaya çıkmasın sağlayan DNA molekülünün belirli bir sebepten dolayı bozulmasıdır. Bu nedenle canlılarda kalıcı olarak fiziksel değişimler görülmesine yol açar .

Mutasyon Örnekleri 

Bu olaya örnek vermek gerekecek olursa 26 Nisan 1986’da Ukranya’da gerçekleşen Çernobil Faciasın’nın ardından orada bulunan yerli halkta doğurganlık sayısının azaldığı ve doğan çocuklarda belirli bir değişiklik olduğu belirlendi. Reaktörün patlamasının ardından ortaya çık radyasyon sonucu bebeklerde fazladan el, fazladan parmak , her iki göz renginin de farklı olduğu görüldü .

Bilime Işık Tuttu 

Fakat bu olay bilim adamları tarafından bir sürü deneye kapı açtı. Canlılar embriyodayken belirli düzeylerde verilen radyasyonun sonuçları şaşırtıcı oldu. Kelebeklerde kanat şekillerinin ,renklerinin , ördeklerde ise ayak sayısının ve gaga renginin değişti görüldü. Bu deneyler radyasyon sayesinde farklı bir tür ortaya çıkabiliceği sonu’una vardırdı.

Bir Sorun Var 

Fakat radyasyon ardından canlılar fazla yaşayamadı. Aslında bu olay dinazorların ölümüne yol açan metor ile bir hipotez oluşturdu. Belki de olusan radyasyondan dolayı dinazor devrinde yaşamış olan canlılar , radyasyondan etkilenerek yıllar sonra şekil değiştirdi. Ölmediğini varsayarsak belki de hayvanat bahçesinde gördüğümüz herhangi bir hayvan onların atası olabilir . Hipotezin hala kanıtlanmamış olmasına rağmen mutasyon ile ilgili denemeler sürmektedir. Kim bilir belki şu anki bir hayvanın torunları  yüzyılar sonra insanlar tarafından farklı bir isim ile tanınacak.

Aybuke Özdemir

Bodrum da yaşıyorum . 02/06/2003 doğumluyum. Öğrenciyim. Ilgi alanlarım basketbol , ,dalış ve dansçılık. Aynı zaman da yeni diller öğrenmek de bunların içinde yer alıyor. Gelecekteki hedefim ise bilgisayar mühendisliği bu mesleği seçmemin sebebi  gelecekte günlük yaşantımızda teknolojiyle daha sık karşılaşacağımız için kendime ve insanlara kolaylık sağlamak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir