Bilim Ve Tekno

Vitamin Takviyesi Almalı Mıyım?

Vitamin Takviyesi Almalı Mıyım?

Amerikan Beslenme Rehberi, beslenme gereksinimlerinizin öncelikle diyetle karşılanması gerektiğini belirtir. Ancak, bazı insanlar için, gereksinimlerini almama veya eksik alma durumlarında takviyeler yararlı olabilir.

Takviyeler gıda yerine geçmeyi amaçlamaz. Meyveler ve sebzeler gibi bütün besinlerin faydalarını çoğaltamazlar. Gerçek gıdalar, diyet takviyelerinden daha fazla yarar sunmaktadır. Örneğin, gerçek gıdalar, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu çeşitli mikro besinleri içerir. Tam tahıllar, meyveler, sebzeler ve baklagiller gibi bütün gıdalar, diyet lifi sağlar. Sağlıklı bir diyetin bir parçası olarak lif, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi bazı hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir ve aynı zamanda kabızlığı yönetmeye de yardımcı olabilir.

Ayrıca, pek çok gerçek besin de iyi bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar, hücre ve doku hasarına yol açan doğal bir süreci yavaşlatan maddeler olarak bilinirler. Antioksidan takviyelerinin gıdadaki antioksidanlar ile aynı yararları sağlayıp sağlamadıkları açık değildir. Bazı yüksek dozda antioksidan takviyeleri sağlık riskleri ile ilişkilendirilmiştir.

Takviye İhtiyacım Var Mı?

Genel olarak sağlıklıysanız ve beslenmenizi meyve, sebze, kepekli tahıllar, baklagiller, süt ürünleri, yağsız et ve balık dahil olmak üzere çok çeşitli yiyeceklerle zenginleştirirseniz, muhtemelen takviyeye ihtiyacınız olmaz. Ancak takviyeler veya takviye edilmiş gıdalar bazı durumlarda uygun olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ