BilimGenelMakaleler

Trafik Kazasında Ölen İlk İnsan: Mary Ward

Google News Abone Ol

Otomobillerin icadından itibaren trafik ve trafik kazaları maalesef hayatımızda yer almaya başladı. Ne yazık ki neredeyse her gün birçok insan yaşanan trafik kazaları sonucu hayatını kaybetmekte. Peki bu kazaların ilki ne zaman yaşanmıştır? Tarihteki ilk trafik kazasında hayatını kaybeden kişi olarak da bilinen bilim insanı Mary Ward kimdir?

Mary Ward, 27 Nisan 1827 tarihinde doğmuştur. Yaşadığı dönemde kızların okula gitmesi mümkün olmadığı için kendi evinde kız kardeşleriyle beraber eğitim almıştır. Küçük yaşlarda doğa ilgisini çekmiş daha 3 yaşındayken böcekleri toplayıp onları incelemeye başlamıştır.

Ünlü İngiliz Astronom Sir James South, bir gün Mary Ward’ı kendi kendine geliştirdiği cam parçalarıyla böcekler üzerinde gözlem yaparken görmüş bu durumdan etkilenip Ward’ın ailesini kızlarına bir mikroskop almaları için teşvik etmiştir.

İlk büyük teleskobun mucidi olan kuzeni William Parsons gibi, Mary Ward da teleskop ve mikroskop yardımıyla birçok çalışma yapmıştır. Hatta Ward’ın bu çalışmaları bilim insanları için öncü bir kaynak olmuştur. Örneğin, Ward’ın taslakları mikroskobun yeniden dizayn edilmesi için bilim insanlarına yardımda bulunmuştur. Fizikçi Dawid Brewster, Ward’ın çizimlerini birçok makalesinde ve kitabında kullanmıştır. Özetle Mary Ward yaşamı boyunca bilim insanları ile sık sık bilgi alışverişinde bulunmuştur. 

Yaşadığı Zorluklar

Mary Ward, cinsiyeti sebebiyle hayatı boyunca pek çok zor an yaşamıştır. Yaşadığı dönemde kurallar gereği kadınlar eğitim veren hiçbir kuruma katılamıyor dolayısıyla bu kurumlarda bulunan kaynakları da kullanamıyorlardı. Ancak tüm bu zorluklara rağmen Ward asla pes etmemiş ve bu kaynaklara bir şekilde erişim sağlamıştır. Hatta Mary Ward, mikroskobi ile ilgili olan tüm yazıları okumuştur.

Kadınların hiçbir eğitim kurumuna katılım gösterememesi sonucu olarak diploma alamamaları Mary Ward’ın hayatını olumsuz yönde etkilemiştir. Ward ilk kitabı olan “Sketches with the Microscope (Mikroskop ile Eskiz) ” i yayımlamak istediğinde kadın bir yazarın kitabını yayımlamak isteyen bir yayımcı bulmakta zorlanmış ancak bunu da başarmıştır. Kitabının yayımlanması sonucu çok önemli başarılar elde etmiş ve birçok insana bu kitabı üzerinden katkıda bulunmuştur.

Tüm bu zor durumlara rağmen Mary Ward ;

  • Royal Astronomical Society listesinde yer alan üç kadından biridir.
  • Kitapları 1862 yılında Crystal Palace‘da sergilenmiştir.

Ölümü

Mary Ward, 1869 yılında eşi ve buharlı otomobili icat eden kuzenleri ile seyahat ederken araçtan düşerek tekerleklerin altında kalmıştır. Boynu kırılmış ve kaza yerinde hayatını kaybetmiştir. Yaşanan bu kaza sonucu Mary Ward,  bir motorlu araç kazasında hayatını kaybeden ilk insan olarak tarihe geçmiştir.

2 Yorum

  1. Bu kadar kaliteli bir hayatın sonu kötü bitmiş.. Yazınız açıklayıcı olmuş,bilgilendirdiğiniz için teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir