GenelHaberTeknoloji

Türkiye’nin İlk Yerli Otomobili

Google News Abone Ol

Yerli otomobil projesini üslenen firmalar açıklandı, Ortak Girişim Grubu (OGG), BMC,
Kıraça Holding (Karsan), Turkcell ve Zorlu Holding (Vestel).  Bu şirketlerin toplanmasıyla beraber bu yerli otomobil in 2021’de satışa çıkacağı bekleniyor. Bu otomobil in en çok ilgi gören
özelliği ise 20 litre benzin ile 1000 km yol gitmesi. Fikri Işık ”TÜBİTAK”ta geliştirilen batarya
teknolojisini bu yeri otomobil de kullanacağız dedi. Bu teknoloji ile şehirler arası 20 litrelik
yakıt ile 1000 km kat edileceği öngörülüyor.

Daha önceden de Yerli otomobil diye tanıtılan modeller ise iptal edilerek bu proje için baştan başladığı söyleniyor. Anadolu Grubu bu proje de bayi ve servis ağında ön planda çalışıyor. Vestel ve Turkcell de aracın içindeki teknolojik aletlerden iletişim, ses sistemi, sesli Gps sistemi gibi işlerde ön plana çıkacaktır. Volvo, ise on yıllarda yazılım için elemanları öne çıkardı. Karsan ve BMC ise otomobil alanında üretim bandına sahip. Karsan yeni olan V1 teknolojisini bu araçta kullanacaktır. Elektrikli motora sahip olan V1 iç ve dış yapı için özel tasarlanmıştır.

Sergen Kartal

Bodrum/Yalıkavak da yaşıyorum. 30/07/2003 doğumluyum. İlgi alanlarım bilgisayar,teknoloji ve program. Lise 1 öğrencisiyim. Hayalim bilgisayar programcılık ve yazılım. Teknoloji ile ilgili olduğum için bu dalın benim hoşuma gideceğini düşünüyorum.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir