GenelHaberSağlık

Sağlıklı Ve Kolay Zayıflama Önerileri

Google News Abone Ol

Mart ayının da gelmesi ile birlikte hemen herkesin içinde, yaza daha sağlıklı bir fit bir vücut ile girme isteği uyanıyor. Tabii bunun için yemeye, içmeye ve spor yapmaya daha özen göstermek gerekiyor. Belli başlı kurallar koyulması ve de bu kurallara uyulması gerekiyor.

Kilo Verirken Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı beslenmenin en önemli noktalarından biri de protein ağırlıklı beslenmektir. Yağdan uzak durulmalı ancak gerektiği kadar yağ tüketilmelidir. Aynı şekilde de günlük belli bir miktar karbonhidrat alınmalıdır. Çünkü vücutta depo halinde bulunan yağlar, beyinde enerji olarak tüketilemez. Bu sebepten zayıflarken sağlığa dikkat etmek konusunda karbonhidrat tüketimi önemli rol oynamaktadır.

Metabolizmaya Göre Diyet Listesi

Diyetler her ne kadar genel olsa da, kişiye özel diyet programı hazırlamak ve uygulamak daha iyi sonuçlar verir. Çünkü her bir bireyin zayıflamak için tüketmesi gereken besin değerleri, metabolizmasına ve spor yaşantısına göre farklılıklar göstermektedir. Bu sebepten herkese aynı diyet programı uygulanmamalıdır.

hızlı ve kolay kilo vermek

Kilo Verirken Vitamin Almak

Kişinin protein ihtiyacı kilogram başına ortalama 1 gram kadardır. Yani ideal kilosu 70 kilogram olan bir insanın günlük protein ihtiyacı da 70 gramdır. Bu protein ihtiyacının bitkiler yerine hayvanlardan karşılanması oldukça önem arz etmektedir. Çünkü bitkisel protein kaynakları B12 ve demir açısından fakirdir. Bu yüzden, hayvansal protein kaynakları mutlaka zayıflama diyetlerinde bulunmalıdır. Ayrıca proteinler doygunluk hissi verdiğinden daha az besin tüketmenize, dolayısı ile daha az kalori almanıza neden olacaktır. Aynı zamanda diyet içerisindeyken mevcut kas kütlenizi korumanız için de protein ağırlıklı beslenmenizin oldukça yararı vardır.

Uzmanlar özellikle diyet içerisindeyken, hindi ve tavuk etinin bir vazgeçilmez olduğunu söylemektedirler. Çünkü, tavuk ve hindi etinde bol miktarda protein bulunmaktadır. Ek olarak “B12 vitamininin Kilo Vermeye Etkisi” hakkındaki yazımızı da okuyabilirsiniz.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir