Bilim Ve Tekno

B12 Vitamini Kilo Vermeyi Sağlar Mı?

B12 Vitamini Kilo Vermeyi Sağlar Mı?

B12 vitamini suda çözünen bir vitamin olmakla birlikte hayvansal besinlerde sıkça bulunur. Kırmızı et, ciğer ve balık B12 vitamini yönünden zengindir. Bunun dışında B12 vitamini kahvaltılık gevrekler, süt ürünleri gibi besinlere eklenmektedir.

Son zamanlarda, bazı hekim ve diyetisyenler kilo verme programlarında hastalarına B12 takviyesi vermektedir. B12’nin vücuda direnç verdiğini, metabolizmayı düzenlediğini ve kilo vermede etkisi olduğunu savunmaktadırlar.  Fakat eğer sizde B12 eksikliği yoksa tüm bu takviyeler işe yaramayacaktır. B12 eksikliğiniz varsa, B12 takviyesi, metabolizmanızı düzenlemede yardımcı olabilir.

Eğer tip2 diyabet hastasıysanız, kullandığınız bazı ilaçların yan etkisi olarak (metformin türleri) B12 seviyeniz düşük seyredebilir. Bu nedenle eğer düzenli ilaç kullanıyorsanız B12 seviyenize de düzenli olarak baktırmanızda fayda var.

Sonuç olarak eğer kilo vermeyi istiyorsanız, vitaminler, mineraller ve bazı ilaçlardan medet ummayın. Sağlıklı beslenmeye karar verin, ve bunu yaşam tarzı haline getirin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ