BilimGenelMakalelerSağlık

B12 Vitamini Kilo Vermeyi Sağlar Mı?

Google News Abone Ol

B12 Vitamini ve Kilo Verme Arasındaki İlişki Nedir?

B12 vitamini suda çözünen bir vitamin olmakla birlikte hayvansal besinlerde sıkça bulunur. Kırmızı et, ciğer ve balık B12 vitamini yönünden zengindir. Bunun dışında B12 vitamini kahvaltılık gevrekler, süt ürünleri gibi besinlere eklenmektedir.

Son zamanlarda, bazı hekim ve diyetisyenler kilo verme programlarında hastalarına B12 takviyesi vermektedir. B12’nin vücuda direnç verdiğini, metabolizmayı düzenlediğini ve kilo vermede etkisi olduğunu savunmaktadırlar.  Fakat eğer sizde B12 eksikliği yoksa tüm bu takviyeler işe yaramayacaktır. B12 eksikliğiniz varsa, B12 takviyesi, metabolizmanızı düzenlemede yardımcı olabilir.

Eğer tip2 diyabet hastasıysanız, kullandığınız bazı ilaçların yan etkisi olarak (metformin türleri) B12 seviyeniz düşük seyredebilir. Bu nedenle eğer düzenli ilaç kullanıyorsanız B12 seviyenize de düzenli olarak baktırmanızda fayda var.

Sonuç olarak eğer kilo vermeyi istiyorsanız, vitaminler, mineraller ve bazı ilaçlardan medet ummayın. Sağlıklı beslenmeye karar verin, ve bunu yaşam tarzı haline getirin.

Zinnur Elliiki Küçükköseleci

İstanbul ve Konya'da yaşıyorum. 29 Eylül 1992 doğumluyum. Yeditepe Üniversi'nde çift ana dal programları ile Beslenme ve Diyetetik&Psikoloji okudum. Diyetisyen ve Psikoloğum. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Çocuk Beslenmesi yüksek lisansı yapmaktayım. Amatör olarak tenis oynamaktayım. Sağlıklı beslenme, egzersiz ve spor alanlarına ilgiliyim.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir