BilimGenelHaberSağlık

Kanserde Trombosit Tuzakları Tedavisi

Google News Abone Ol

Kan pulcukları olarak da bilinen trombositler, megakaryosit (kemik iliği) tarafından üretilir ve vücutta meydana gelen kanamaların durdurulması ve pıhtılaşmasında görevlidir. Kanın içinde serbestçe  dolaşan trombositler pıhtılaşma işlemini ilk olarak birbirlerine yapışarak daha sonra da vücutta meydana gelmiş olan yaralı bölgeye yapışarak oluşturdukları trombosit plakları ile gerçekleştirirler. Vücutta önemli bir role sahip olan trombositlerin vücuttaki oranı hayati önem taşımaktadır. Kişide bulunan trombositlerin sayıca azalması yani trombositopeni, kanın zor pıhtılaşmasına sebep olurken yüksek olması bu durumun tam tersi şekilde çok daha çabuk kanın pıhtılaşmasını sağlar. Kan pıhtıları oluşturan trombositler aynı zamanda kanser hücrelerinin yolculukları sırasında onlara kalkan olabildiklerinden bazen istenmeyen sonuçlar doğmasına sebep olabilirler.

Trombosit Tuzakları Tedavisi

2014 yılında Washington Üniversitesi’nde hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar doğrultusunda kemoterapi öncesi trombositlerin inhibe edilmesinin tümör büyümesini azalttığı sonucuna varılmıştı. Daha sonra araştırmacılar trombositlerin metastazı yönlendirmesi üzerine odaklanarak, kanserli hücreyi koruyan trombositleri engellemesi adına onlarla rekabet edecek “trombosit tuzağı” nı ileri sürdüler. Biyomühendis olan Donald Ingber bu öngörü üzerine geçmişte kullanmış olduğu bir stratejiyi önderdi. Araştırmacılar hücreleri, içeriklerinin ve zarlarının çoğunun çıkartılmasını sağlayan kimyasallara bıraktı. Soyulmuş trombositler, sağlıklı trombositlere eklendi ve trombositlerin pıhtılaşma mekanizması bozuldu. Kalp krizine neden olabilecek pıhtılaşma taklit edildi ve pıhtılaşmanın engellendiği görüldü. Daha sonra trombosit tuzakları tavşanlarda ve farelerde de test edildi. Sonuç olarak ise meme kanserinin yayılmasının önlenebileceği gözlemlendi.

Ayrıca kan pıhtılaşması riski taşıyan hastaların ameliyat öncesi vücuttaki ilacın temizlenmesi adına kullandıkları ilaçları (pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar) operasyondan yaklaşık olarak 5-10 gün öncesinden bırakmaları gerekmektedir ki bu durum pıhtılaşma riskini artırmaktadır. Trombosit tuzakları bu soruna da faydalı olabilir.

Gizem Tutkun

Merhaba, ben Gizem. İstanbul'da yaşıyorum, Üsküdar Üniversitesi Biyomühendislik bölümünde tam burslu olarak okuyorum. Öğrenmek için öğretmenin iyi bir adım olduğunu düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir