BilimGenelHaberSağlık

İlk Kafa Nakli Operasyonuna Geri Sayım

Google News Abone Ol

Normalde Aralık 2017’de yapılması planlanan kafa nakli ameliyatı 2018’e ertelendi. Rus gönüllü Valery Spiridonov ameliyata girmekten vazgeçtiğini duyurdu.. Spiridonov kas erimesi hastalığı nedeniyle 2 yıl öncesinde vücut nakli ameliyatı ya da diğer tabiriyle kafasını başka bir vücuda nakletmek için gönüllü olmuştu. Fakat doktor tekrar yürüyebilmesi ve normal bir hayata kavuşması için söz veremediğinden bu kararından vazgeçti. Spiridonov daha önce test edilen çelik implant gibi yöntemleri tercih edeceğini belirtti. Nörocerrah Sergio Canavero,  operasyonun “Çinli bir hasta” ile yapılacağını belirtti. Ayrıca operasyonda meslektaşı Harbin Medical Üniversitesi’nden Dr. Xiaoping Ren ile yan yana çalışarak , operasyonu Çin’de yapacağını duyurdu. Metotları nedeniyle sürekli eleştirilen Dr. Canavero, ameliyatın getirileri bakımından oldukça olumlu düşünüyor.Tabi ki her deneyin verdiği kadar aldığı da olacağı gibi bu amaliyat sonrasında da sorunlar bekliyor olabilir.Örneğin vücut kafayı reddedebilir ve acı içinde bir ölüm gerçekleşebileceği söyleniyor.Başka bir örnekte ise hastada görülmemiş bir delirtme yaratabilir.Ayrıca yaklaşık 36 saat sürmesi öngörülen operasyon yaklaşık 11.2 milyon dolara (Yaklaşık 30 milyon TL) mal olacağı da belirtildi. Bizler ise o ameliyatın nasıl sonuçlanacağını merakla beklemekteyiz.

Dondurulmuş bir kafa nakledilebilir mi?

Nakledilecek kafanın henüz tüm fonksiyonlarını kaybetmemesi gerekiyor. Bu nedenle nakledilecek kafanın kısa süre önce ölmüş bir kişiye ait olması operasyon açısından olmazsa olmaz. Dondurulmuş bir kafa ise bu kriterlere uymadığı için dondurulmuş kafa nakli gerçekleştirilemez.

45 Yıl Önce Maymun Üzerinde Denendi!

Tarihin ilk kafa nakli deneyi bundan 45 yıl önce, 1970 yılında bir maymun üzerinde denenmiş, ancak maymun ancak bedenin kafayı reddetmesi sebebiyle hayvan yalnızca 8 gün hayatta kalabilmişti. Omurilik ve bedenin doğru birleştirilmemesi sebebiyle nefes alması dahi mümkün olmamıştı.

Şule Kıyar

Konya da yaşamaktayım.Doğum tarihim 12.12.1997.Necmettin Erbakan Üniversitesi Biyoteknoloji Bölümü öğrencisiyim.Laboratuvar ortamlarına ve sağlık alanlarına çok meraklıyım.Gelişimde mantığı ön planda tutan ayrıca Canan DAGDEVİREN hayranıyım.Beni instagram sayfamdan takip edebilirsiniz :@sulekyr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı