GenelMakaleler

Okuyanı Delirten Kitap: Necronomicon

Google News Abone Ol

Aslının 900 sayfa, yedi cilt her cildinin 125 sayfa olduğu ve orjinalinin insan sırt derisi üzerine, Arapça ve Sanskritçe dil ile yazıldığı bilinen kitabın; Arabın Kitabı, Ölü İsimlerin Kitabı, Ölülerin Çağrı Kitabı, Çıldırtan Kitap gibi isimleri var. Kendisini bırakın hakkında yazılanlar bile ciltler halinde.

Necronomicon Nedir?

Kitabın yazarı Şamlı bir Arap ismi ise El Hazret veya El Azif. İnançlara göre Necronomicon gerçek bir büyücünün kitabı bazılarına göreyse sadece Amerikalı korku yazarı Lovecroft´un hayallerinin ürünü. Kitabın var olduğuna inananlardan kimse yerini bilmiyor.

Necronomicon´un MS 730´da Şam´da Abdül El Hazret tarafından yazıldığı biliniyor. El Hazret hakkında ise çok az bilgi var bu bilgileri de Necronomicon’dan elde ediyoruz: Hep yolculuk yapar çok okurmuş, İskenderiye´den Pencap´a kadar dolaşmış, onlarca dil konuşur ve öğrencilerine dünyanın her yerinden araştırıp öğrendiklerini anlatırmış. Metodları Heredot´u ve hatta Bruno´yu anımsatıyor.. Nostradamus´un ünlü Yüzlükler’ inin ilk iki dörtlüğünde anlattığı metodun kaynağı uzmanlara göre Necronomicon´dan alınmıştır:
Gece yarısı, gizli odamda yalnız çalışırken otururum üç ayaklı pirinç sehpada, küçük bir ışık gelir insansız yerden düşüncemi aydınlatır talihimin boş yere olduğuna inanmıyorum.
Asa ellerim arasında konuşulur branches ortamında, su hareketleniyor limbe eteğinden ayağa bir büyük korku içten bir ses farklı bir titreme ilahi ışık kutsal haber artık yanımdadır.

Majikal kehanet yani büyü için çağdaş araştırmacılar bilincin açılması ve etkilerden kurtulabilmek için belli uyuşturucuların kullanıldığını belirtiyor. Formül: Günnük, aselbent, diktamnus, haşhaş kökleri, afyon. Bu bilginin kaynağı ise Columbia Üniversitesi´nin inançlar ve yöntemlerle ilgili araştırma raporlarından.

Necronomicon sadece bu yönden geleceği görebilmenin yolunu da gösteriyor, öğretiyor. El Hazret´in çağının çok ötesinde olduğu da söyleniyor çünkü bu Necronomicon sayesinde geleceği gördükten sonra çağının dışında kalmış veya uyum sağlayamamış. Ona çılgın denmesinin sebebi çağına göre alışılmadık biri olması.

1487 tarihli bir Latince belgede Dominikan Rahip Olaus Wormius imzasıyla Engizisyon´un ölümcül ismi Kara Papaz Torquemada´nın İspanyol Yahudileri´ne zulmederken, Necronomicon´u ele geçirdiği ve İtalyanca´ya çevirttiği belirtiliyor. Wormius´a göre, kitap son derece tehlikeli ve okuyan insanı olağanüstü etkiliyor ve aklını başından alıyor. İçindeki bazı bölümlerde Tevrat´ın, Yaradılış Bölümü´ndeki gizli ve şifreli bölümlerin açıklamalarının bulunduğu ve bunları anlamanın sonucunda insanın çıldıracağını da söylüyor.

Kitabın içeriğinde tufan öncesiyle ilgili inanılmaz gerçekler var. Geniş ayrıntılarla geçmişin ve dinlerin kaynağının iç yüzü ve planlanması anlatılıyor. Özel zamanların belirlenmesiyle ve özel semboller kullanılarak eskilerle ilişki kurulabilir ve onlardan istenilen kozmik bilgiler alınabilir, o zaman geçmişe ve geleceğe hakim olmak mümkündür ama bu tehlikeli bir yoldur çünkü insan taşıyabileceği bilgiyi edinebilmeli ve bunun farkında olmalıdır ve halk bunları bilmemelidir. Dünyayı zaman zaman pozitif zaman zaman negatif güç alanları etkisi altına alınmaktadır.Bu güç alanı bilinçlidir ve şeytan tanımı aslında bu negatif güç alanı ile ilgilidir.Fakat bu güç alanını besleyen yine insandır. İnsan ırkını bu gezegende dölleyen güçler bizleri sürekli olarak gözlemektedir.Eğer onların planını temelden bozacak bir eyleme giriştiğimiz anda, müdahale edeceklerdir ve bu müdahale eskilerin eskisi denen akıl almaz bir güç boyutunda gerçekleşecektir.

Peki kitabın kopyaları var mı? Bazı kaynaklar Adolf Hitler´in okült ilgisi sonucunda kitabın bir kopyasını ele geçirdiğini belirtiyorlar ama Hitler´in sonu efsaneye göre Necronomicon´dan yararlanmışa benzemiyor. Dee´nin Bodleian Müzesi´ndeki çevirisi 1934´den sonra yok olmuş, belki de Hitler´e giden kopya oydu. British Museum önceleri çalınmalardan söz ediyordu ama bunun doğru olmadığı anlaşıldı, Wormius baskısı oradaydı ama nedense kataloglardan silindi ve yeraltı depolarına kaldırıldı.

Hatta bir iddiaya göre çok değerli eşyalar klasmanına alınarak 1940´larda Kraliyet mücevherleriyle beraber Galler´de özel bir şatoya saklanmıştı. Sonra tüm dünya kitaplıkları Necronomicon ile ilgili kaynakları ve belki de kopyaları saklamak için sanki söz birliği ettiler. Necronomicon´ın çıldırtması anlaşıldığı kadarıyla sanıldığı gibi değil, sadece bildiğimiz, inandığımız her şeyi reddetmesi ve gerçeklerin çok farklı ve belki de çok acımasız olması yüzünden okuyanlar şoka giriyor olabilir. Bu kitap hakkındaki gizem hala sürüyor.

Binnur Seyhan

İstanbul'da yaşıyorum, 20.01.1998 doğumluyum. Bartın Üniversitesi'nde Biyoteknoloji bölümü okuyorum. Ülkeme milletime fayda sağlayacak buluşlar yapmak istiyorum. Bilim, müzik, fotoğraf, psikoloji alanlarına ilgi duyuyorum.

2 Yorum

  1. İnsanı çıldırtan kitap hakkında daha önce bu kadar detaylı bir yazı okumamıştım.Faydalı bir makale olmuş.Hatta bu kitapla ilgili herşeyin halen netlik kazanmamış olmasına da şaşırmış durumdayım..

    1. Evet gerçekten bu şaşırtıcı bir durum net bir bilgi elde ettiğimizde sizlerle paylaşacağımızdan şüpheniz olmasın. Yazımızı okuduğunuz ve yorumladığınız için teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir