GenelHaberSağlık

Göbek Bölgesinde Yağlanma

Google News Abone Ol

Uzmanların defalarca kez söylediği, yağın vücudun bir bölümünde toplanması durumu, insan sağlığını olumsuz yönde etkilemesi durumu artık Lazer Liposuction” yöntemi ile önemli ölçüde tedavi edilebilecek. Özellikle halk arasında “Türk Kası” olarak bilinen karın ve bel bölgesinde oluşan yağın Lazer Liposuction yöntemi ile yok edilebileceğinin mümkün olduğu açıklaması yapıldı.

Prof. Dr. Mesut Özcan Açıklama Yaptı

Prof. Dr. Mesut Özcan, karın ve göbek bölgesinde depo edilen fazla yağın, ilerleyen zamanlarda diyabet ve şekere yakalanma riskini arttırdığını söylerken, aynı zamanda da göbek bölgesinde oluşan yağın, bel ve omurgayı zorladığı ve zamanla ciddi hasarlar ortaya koyabileceği açıklamasını yaptı.

Özcan, “Göbeksiz erkek balkonsuz eve benzer deniyor. Türk kası olarak tabir edilen yakıştırmalar gelişen sosyokültürel yapı da tarih oldu. Günümüzde kadınlar kadar erkekler de görünümlerine dikkat eder hale geldi. Genetik faktörler, hormon özellikleri, beslenme alışkanlıklarının kötü olması, alkol ve sigara, yaş vb. faktörler, erkeklerde kadınlara nazaran daha fazla karın çevresi yağlanması olmasının sebepleridir. Basit bir kilo alma problemi gibi görülse de, bel kalınlığı ölçümü 102 santimetre ve üzeri olduğu durum aslında tehlike çanlarının çalmaya başladığı andır. Erkeklerde karın içi yağlanma arttıkça organların çevresini de yağ sarmaktadır. Bu durum kan yağları bozuklukları, kalp ve damar rahatsızlıkları, omurga hastalıkları, iktidarsızlık, diyabet (şeker hastalığı), uyku apnesi (uyku anında nefesin durması) gibi rahatsızlıkları ortaya çıkarır” ifadelerinde bulundu.

Karın egzersizlerinin ve genel sporun yeterli olmadığını söyleyen Prof. Dr. Mesut Özcan, “Doğru bir beslenme programının da spora eşlik etmesi gerekir. Bu çabalara rağmen istenilen sonuçların alınamadığı inatçı yağ stoklanmalarında mutlaka cerrahi destek gerekir. Şahet hastamız uygun bir aday ise, ameliyatsız lokal incelme ve zayıflamada kombine cihaz programları, estetik ve sağlık sorunlarına beraber çözümleri sunabilir. Ancak karın elastikiyetinin bozulduğu durumlarda cihaz desteği tatminkar sonuç vermeyeceği için cerrahi seçenekler değerlendirilir. Karın ve bel bölgesindeki yağ birikimlerini lazer liposuction ile çözüme kavuşturmak mümkündür. Gevşemiş olan karın kaslarının gerilerek toparlanması durumunda karın estetiği tercihe şayandır.” ifadelerini kullandı.

Kilo VermekKilo Vermek Açısından Sorun Yaşayanlara Öneri

Daha önceki yazılarımızdan “Kilo Vermeyi Kolaylaştıran 10 İpucu” isimli yazımızı okuyarak kolay kilo vermek hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Ayrıca “Kilo Vermeye Yardımcı Besinler” adlı yazımızı okuyarak da hızlı kilo verebilir ve daha sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olabilirsiniz.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir