GenelMakalelerSağlık

Kilo Vermeyi Kolaylaştıran 10 İpucu

Google News Abone Ol

Kilo vermek için çaba gösteriyor fakat istediğiniz gibi sonuç alamıyor olabilirsiniz. Burada, gözden kaçırılan birkaç küçük noktaya dikkat etmek kilo vermenize yardımcı olabilir.

Güne kahvaltıyla başlamak, uzun süren bir açlığın ardından düşen kan şekerinizin dengeye girmesine sebep olarak sizi iyi hissettirecek ve gün içerisinde alınan kalori miktarının da azalmasına sebep olacaktır.

  • Su içmeyi unutmayın

Su içmek ne yazık ki günün yoğunluğunda unutulan bir eylem. Havaların soğumasıyla birlikte çoğu kişide su içme isteği azalıyor. Su içmeyi hatırlatacak bir bardak veya telefonunuza kuracağınız bir alarm ile bunun üstesinden gelebilirsiniz.

  • Gün içerisinde bedenen aktif olduğunuz saatlerin sayısını artırın.

Gün içerisinde mümkün olduğunca aktif olmaya çalışın. Merdiven kullanın, daha çok yürüyün. Bu durum hem fiziksel hem de psikolojik olarak sizi iyi hissettirecektir.

  • Kahvaltı, öğle ve akşam yemeği olarak 3 ana öğün yapın, aralarda acıkırsanız küçük atıştırmalar tercih edin.

3 ana öğün şeklinde beslenmeye özen gösterin. Beslenme kişiye özel olduğundan, ara öğün yapmalı mıyım yapmamalı mıyım konusunda bir uzmana danışarak size en uygun seçeneği belirleyin.

  • Her öğünde mutlaka salata, çiğ sebze tüketmeye özen gösterin.

Yeşillikler, çiğ sebzeler posa alımını artırarak hem doygunluk hissinin artmasına, hem de içerdikleri vitamin, mineral ve antioksidanlarla vücut direncinin artırılmasında rol oynarlar.

  • Karbonhidrat, protein ve yağ gruplarını dengeli bir şekilde tüketin.

Tüm besin gruplarından dengeli ve düzenli şekilde beslenin. Günlük enerji ve protein gereksiniminizi öğrenmek için bir uzmana danışın.

  • Ana öğünlerinizde yoğurt veya ayran gibi protein kaynaklarına yer verin

Araştırmalara göre beslenmesinde kalsiyum içeren besinlere yer veren insanların daha kolay yağ yaktıkları görülmüştür. Kilo yönetimini sağlamak için süt, yoğurt, ayran gibi besinlere beslenmenizde yer açın.

  • Gün içerisinde ne yediğinizi not edin

Bazen, farkında olmadan uzatılan bir ikrama evet diyoruz. Bazen de yediğimiz besinlerin miktarlarını fazla tutabiliyoruz. Gün içerisinde ne yediğimizi not etmek gün sonunda bunları görmeyi, doğru ve yanlışları değerlendirmeyi sağlar. Bir sonraki günde daha dikkatli olmak kilo denetimini kolaylaştırır.

  • Yemeklerinize baharat ile lezzet verin

Yemeklere baharat ekleyerek, hem lezzetini artırabilir, hem de bazı baharatların içerisinde bulunan maddelerle metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

  • İşlenmiş ve paketli gıda alımını azaltın.

Yüksek yağ ve basit karbonhidrat içeren bu ürünler şüphesiz ki insan vücudunun en büyük düşmanlarından birisi. Bu besinleri taze sebze ve meyvelerle değiştirmek hem sağlık açısından hem de kilo vermeye destek olması yönünden büyük bir adım olacaktır.

Zinnur Elliiki Küçükköseleci

İstanbul ve Konya'da yaşıyorum. 29 Eylül 1992 doğumluyum. Yeditepe Üniversi'nde çift ana dal programları ile Beslenme ve Diyetetik&Psikoloji okudum. Diyetisyen ve Psikoloğum. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Çocuk Beslenmesi yüksek lisansı yapmaktayım. Amatör olarak tenis oynamaktayım. Sağlıklı beslenme, egzersiz ve spor alanlarına ilgiliyim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir