BilimGenelMakaleler

Galileo ve Einstein’ın Görelilik İlkeleri

Google News Abone Ol

Galileo ve Einstein farklı varsayımlarda bulunarak kendi göreliliklerini oluşturmuşlardır.Fakat Galileo’nun ve Einstein’ın özel görelilikleri birbirlerinden farklılık göstermektedir. Bu yüzden Einstein ve Galileo arasında zıtlıklar yaşanmaktadır.

Galileo’un Görelilik İlkesi

Galileo, S sistemi (dünya) ve S’ sistemlerinde (uzay) ölçülen kuvvet, ivme, momentum kavramları arasındaki ilişkiyi incelemiştir.

Örneğin bir cismin ağırlığı S ve S’ sistemlerindeki gözlemciler tarafından bir dinamometre ile ölçülsün.Her iki sistemdeki gözlemci de dinamometre üzerindeki aynı değeri okur. Yani, S ve S’ sistemlerinin kuvvet değerlerinin değişmediğini görürüz.

Buradan da S ve S’ sistemlerinde F=F’ (kuvvet), m=m'(kütle), a=a'( ivme) olur. Şimdide S ve S’ eylemsiz referans sisteminde momentum korunum yasasını inceleyelim. Bu sistemdeki gözlemciler farklı momentum değerleri belirlemişlerdir fakat momentum yasasında olduğu gibi çarpışma öncesi ve sonrasında ki değer aynı olmalıdır ama bu sistemlerde farklı değerler bulunmasına rağmen momentum korunum yasası her iki sistemde de geçerlidir.

Galileo göre mekanik yasalar bir referans sisteminde geçerli ise diğer sistemde de geçerli olmak zorundadır buna da Galileo’nun görelilik ilkesi denir.

Einstein’ın Görelilik İlkesi

Einstein görelilik ilkesinde ışığı ve fizik yasalarını ele almıştır.

Bunlardan bahsedecek olursak, Einstein ışığın S ve S’ eylemsiz referans sistemlerinden bağımsız hareket etmekte olduğunu ve de ışığın kaynağından ve gözlemciden bağımsız  boşlukta 3. 10m/sn değerinde büyüklüğe sahip bir hızla hareket ettiğini ve bu hızın değişmeyeceğini belirtmiştir.

Einstein fizik yasalarının tüm referans sisteminde (S ve S’) geçerli olduğunu vurgulamıştır.

Hangisi Doğru? 

Galieo ve Einstein’ın görelilik ilkeleri birbirinden farklılık gösterdiği gibi bu farklılıklar da zıtlıkları beraberinde getirmektedir.

Galileo’ya göre  S ve S’ referans sisteminde sadece mekanik yasalar geçerlidir.Fakat Einstein’a göre S ve S’ referans sisteminde tüm fizik yasaları geçerlidir. Sizce hangisi doğru?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir