BilimGenelMakalelerUzay

Zaman Mutlak Mıdır?

Google News Abone Ol

Nerdeyse hepimiz eminim bu soruya “Evet zaman mutlaktır.” cevabını veririz. Zamanı saatlerle ölçtüğümüzü düşünür ve zamanın saatlerden ibaret  olduğunu varsayarız. Halbuki evrende bu durum böyle değildir. Ünlü bilim adamları Einstein ve Lorentz bu duruma açıklık getirmiştir yani zamanın mutlak olmadığına.

Einstein ve Lorentz’e Göre Zaman Mutlak Mıdır?

Lorentz’in zaman genleşmesi çalışmalarında S’ sisteminde (uzay) zamanın daha yavaş ilerlediğini, S sisteminde (dünya) ise zamanın hızlı ilerlediğini söylemiştir ve de söyledikleri bir deneyle kanıtlanmıştır.  Yapılan deneyde eş yumurta ikizleri ele  alınmış.Örneğin isimleri Kerem ve Kuzey olsun. İkisininde yaşlarının 20 olduğunu düşünelim ve Kerem’i 0,99c ışık hızına çıkabilen bir mekik ile uzay yolcuğuna çıkaralım. Kuzey’e göre bu yolculuk 10 sene sürsün. Kerem ışık hızına yakın hareket ettiği için döndüğünde Kuzey’in yaşı 30, kendisinin ise hala aynı yaşta kaldığını görmüştür. Deneyin sonucundan da anlayacağımız gibi uzay ve dünyada zaman farklıdır.

Einstein ise zamanın mutlak olmadığını ve zamanın yere, kişiye, olaya göre değişebileceğini söylüyor. Bu durumlara göre Einstein şöyle örnekler veriyor;  en sevdiğiniz arkadaşınızın yanında olduğunuzu düşünün onunla sohbet ederken zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız, bir de hiç sevmediğiniz bir işi yaptığınızı düşünün işte oradaki bir dakika bile size beş saatmiş gibi gelecektir. Einstein ve Lorentz’ in söylediklerine bakacak olursak zaman mutlak değildir.

4 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı