BilimGenelMakalelerUzay

Evrenin Merak Uyandıran 10 Sırrı

Google News Abone Ol

Evren hemen her konuda gizemini korumaya devam ediyor. Gün geçtikçe ilginç bilgiler öğreniyoruz. Ancak bilim arzumuz bununla sınırlanmıyor. Her gün içimizde daha fazla araştırma isteği uyanıyor. Bu süre içerisinde biz de en güncel bilim haberleri ile sizleri bilgilendirmeye devam ediyoruz.

İşe Evrenin En Çok Merak Edilen 10 Sırrı

1.) Dünya Dışı Zeka

51. Bölge ve uzaylılar ile ilgili birçok söylenti var ancak uzaylılar var mı sorusu hala merak konusu. Carl Sagan’a göre biz var olabiliyorsak, evrenin büyüklüğünü düşündüğümüzde bizden başka canlıların da olması mümkün. Astrofizikçi Frank Drak,e kurduğu denklemle milyarda bir gezegende yaşam varsa toplamda 6 milyardan fazla gezegende yaşam olduğunu hesaplıyor. Enrico Fermi ise yaşamın bu kadar yaygın olduğunu düşünürsek nasıl bizden başka birileriyle karşılaşmadığımızı sorguluyor.

Uzaylılar

2.) Tunguska Olayı

30 Haziran 1908 günü sabah saat yaklaşık 7:45 sularında Sibirya’nın orta kesimlerindeki Podkamennaya Tunguska Irmağı yakınlarında büyük bir gök patlaması yaşanmıştır. Patlama 10-15 bin tonluk bir dinamit kütlesinin patlamasına eşdeğerdi. Kesin olmayan verilere göre patlamanın nedeninin, bir kuyruklu yıldız parçasının ya da meteorun yerküreye çarpması olduğu sanılmaktadır. Garip olan meteor parçasının bulunamaması.

Tunguska Olayı

3.) Anti Madde

Teoride madde ve anti maddenin aynı anda ve aynı olayla meydana geldiği iddia edilir. Normal baryon parçası oluştuğunda, aynı kütlenin ters yüklüsü de oluşur. Laboratuarlarda yıllarca anti madde üretilse de doğada bunu göremiyoruz. Olması gereken antimaddelerin nereye gittiği bir soru işareti.

Anti Madde

4.) Bilinç

Davranışçılık kuramındakiler zihnin şartlanmış tepkiler olduğunu savunurlar. Yine de kendi düşüncelerimizi yansıtabilme yeteneğimizin çok belirgin ve ilginç olduğunu inkar edemeyiz. Eğer bu beynimizin çalışmasının bir etkisiyse o zaman bilgisayarların da kendilerinin farkına varıp eşit haklar istemesi çok olası. Bilinç, onu taşıyan beyin öldüğünde kalır mı? Gerçek bilinci, programlanmış bir dizayndan nasıl ayırt edebiliriz? Bu sorular bir robot ya da hayaletle konuşmayıncaya kadar cevapsız kalacak gibi gözüküyor.

Bilinç

5.) Karanlık Madde Ve Karanlık Enerji

Günümüzdeki son evren modellerine baktığımızda bizim görebildiğimizin ötesinde evreninin adeta sonsuzluğa uzandığını görüyoruz. Sadece evrenin yüzde 4’ünü direkt olarak algılayabiliyoruz. Geriye kalan görünmez, ne olduğunu bilmediğimiz anlamına gelen “Karanlık Madde” olarak adlandırılıyor. Karanlık maddeye eşlik eden enerjiyi de direkt olarak algılayamıyoruz. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için, Karanlık Madde Ve Karanlık Enerji Nedir? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Karanlık Madde Ve Karanlık Enerji

6.) Zaman

Zamanı bildiğinizi mi sanıyorsunuz? Zaman ile alakalı kelimeleri kullanmadan zamanı tanımlayabilir misiniz? Zaman zamandır işte. Her olayın aynı anda olmasını ve geçmişte yaşananın ileride yaşanacak olandan ayrılmasını sağlayan bir şeydir. Uzay gibi bir boyut mudur? Ya da dijital saatlerin satışını arttırmak için yaratılan bir ilüzyon mu? Dünyadaki en zeki insanın bile bunları düşünürken başı döner.

Zaman

7.) Evrenin Başlangıcı

Evrenin başlangıcı nasıldı? Evrenin başlangıcı var mıydı? Eğer evren bizim bildiğimiz herşeyi içeriyorsa, zaman kavramıda dahil, o zaman başlangıçtan da öncesi mümkündür. Günümüzdeki teoriler genellikle ‘Büyük Patlama’ dan bahsediyor. Büyük patlamanın hala devam ettiği düşünülüyor. Peki patlamayı başlatan neydi? Bütün bu enerji nerden geldi? Eğer ‘Dünyayı ve bütün fiziksel kuralları Tanrı yarattı’ dersek bu sorular tabi ki Hiçbir anlam ifade etmez..

Evrenin Başlangıcı

8.) Evrenin Sonu

Dünyanın elbet bir gün sona ereceğine dair görüşler herkese göre değişiyor. Bir çok ihtimal olduğu düşünülüyor. Bunlardan bir tanesi, dünyanın büyümeye devam etmesi ve en sonunda patlayarak bir toz bulutu haline geri dönmesi. Bir başka görüş ise, yer çekiminin sona ererek bütün dünyanın tek bir noktaya geri dönmesi yani yeni bir ‘Büyük patlama’ olması.

Evrenin Sonu

9.) “Çok Evrenlilik” Teorisi

Günümüzün kuantum fizikçileri aynı zamanda ve boşukta başka bir evrenin mümkün olabileceğini düşünüyor. Bu diğer evrenlerin kendilerine özel tarih, gelecek ve fizik kuralları var. Şimdilerde bu teori rağbet görmese de gelecekte bir evrenden diğerine seyahat etmek mümkün olabilir.

Çok Evrenlilik teorisi

10.) “Büyük Birleşim” Teorisi

Yıllardır fizikçiler Newton’un klasik fizik teorisi , Einstein’ın görecelik kuramı ve Heisenberg’ün kuantum fiziği arasındaki farkı bulmaya çalıştılar. Bu üç fizik yasası diğerlerini önemsemeden kendi kurallarına göre aynı evreni açıklamaya çalışırlar. Bu yüzden fizikçiler ‘Büyük BirleşimTeorisi’ni kurdular. Böylece fizik kuralları birbirlerinin eksik kalan tarafları tamamlamaya çalıştılar. Belki gerçekte böyle bir şey yok; belki de insan benliği bunu anlayabilcek kapasitede değil. Her ne olursa olsun bu konu bilim insanları ile ortak bir paydada buluşturdu.

Büyük Birleşim teorisi

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

2 Yorum

  1. Bu dünya dışı varlıklar var bence aksi halde bu kadar büyük bir sistemde yanlız olmamız saçma olur ben inanıyorum

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir