BilimGenelMakaleler

Evrenin Başlangıcı

Google News Abone Ol

Evren anlaşılması zor ve sıra dışı bir yerdir. Evreni anlamakta yalnızca zekamız değil hayal gücümüz de gereklidir çünkü doğa akıl almaz derecede muhteşem bir özelliğe sahiptir ve evren 13,8 milyar yaşındadır. Peki ya evrenin başlangıcı, hiç düşündünüz mü?

Büyük Patlama

Evrenin Büyük Patlama’dan oluştuğunu nerdeyse hepimiz biliyoruzdur. Yine de söylemek gerekirse Büyük Patlama; evreninin başlangıcını ve gelişimini açıklayan kozmolojik modeldir. Daha detaylı inceleyecek olursak, evren çok çok küçük ultra sıcak, yoğun, homojen bir enerji bulutuydu sonra radyasyon ışımasıyla birlikte genişlemeye başladı. Fakat evren her yöne doğru genişler tıpkı bir balon gibi.

Evren bir atomdan bile daha küçükken bir saniyeden daha da az bir zamanda portakal büyüklüğüne ulaşmıştır. Evren geçen her saniye büyümeye devam etmiş ve soğumaya başlamıştır. Genişleme sonlandığında ise evren büyük ölçüde kuark-gluon plazmasından oluşuyordu ve Büyük Patlama bugün bildiğimiz madde ve enerjiyi meydana getirdi.

Büyük Patlama’nın meydana getirdiği atomların büyük çoğunluğu hidrojen(H) ve helyum(He) du az miktarda da lityum oluşmuştu. Bu elementler daha ağır elementlerle zamanla  kütle çekim etkisiyle bir araya gelerek yıldızları ve gök adaları oluşturmuştur. Ayrıca Büyük Patlamanın meydana getirdiği maddelerin birde anti-maddesi bulunmaktaydı ve bunlar bir araya geldiklerinde ise patlamalar meydana gelmekteydi.

Peki, Büyük patlamadan önce her şey nasıldı? Her şey tamamen karanlıktı ışık daha oluşmamıştı ve uzay da henüz yoktu bu yüzden dışarısı diye bir kavram yoktu.Orda var olan içerisiydi. Ayrıca unutmamak gerekir ki Büyük Patlama uzayın içerisinde gerçekleşen bir patlama değil, uzayın genişlemesi durumudur.

Büyük Patlama’da evreni anlamak için çeşitli modeller kullanılmıştır ve son yüzyıla kadar ‘’Statik Evren Modeli’’ kabul edilirken günümüzde ise ‘’Genişleyen Evren Kuramı’’ kabul edilmektedir. Böylece evren daha anlaşılır bir hale gelmiştir. Fakat Büyük Patlama evren hakkında çok bilgi verse de evrenin ilk anlarıyla ilgili hala tartışma konusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir