BilimGenelMakalelerSağlık

Coumadin Diyeti Nedir?

Google News Abone Ol

Coumadin Diyeti Nedir?

Pıhtıönler ilaçlar kanınızın daha uzun sürede pıhtılaşmasını sağlayarak damarlarımızın içinde zararlı pıhtıların oluşmasını ve eğer varsa pıhtının büyümesini önler. Ülkemizde bu amaçla kullanılan ilaç coumadin olarak bilinmektedir. Coumadin kanın pıhtılaşma süresini uzatarak damarın içinde zararlı pıhtı oluşumunu veya pıhtıların büyümesini önlemek için  kullanılan kanı inceltebilen bir ilaçtır. Vücutta oluşan ve istenmeyen bu pıhtılar belli sorunlara yol açabilmektedirler. Bunlar; felç, kalp krizi, bacaklarda kangren gibi hayatı tehdit edebilen hastalıklara yol açmaktadırlar.

Damardaki kanın pıhtılaşmasını önlemek amacıyla alınan coumadin ilacının beslenmemizde kullandığımız K vitamininden zengin olan sebze ve meyveler arasında önemli bir etkileşim vardır. Vücuda alınan K vitamini pıhtılaşma faktörlerini aktive etmekte ve böylece kanın pıhtılaşmasına neden olabilmektedir. Kan pıhtıları vücudumuzda bazı kimyasal reaksiyonlar sonucunda oluşur. Vücuda doğal olarak alınan K vitaminin vücudumuzun pıhtı üretebilmesi için gerekli olan bir vitamindir. Kan sulandırıcı ilaçlar K vitamininin aktivitesini azaltmak suretiyle işlev görür, bu şekilde kanın pıhtılaşmasını engellemiş olur.

Coumadin Diyeti ve K Vitamini Etkileşimi

Kanın pıhtılaşmasını önlemek amacıyla kan sulandıran ilaçlar kullanan hastaların damarlarda oluşabilecek pıhtıları engellemek amacıyla uyguladıkları beslenme programıdır. Yapılan bu diyetin bir diğer adı ise ‘K vitamininden Fakir Diyet‘dir.

Kan sulandırmak amacıyla kullanılan Coumadin ilacı, kan pıhtılaşmasında büyük rol oynayan K vitaminin oluşumunu engellemektedir. K vitamini kaynaklarından zengin olanlar ise bazı yeşil yapraklı sebzeler ve bazı bitkisel yağlar coumadinin etkisini azaltabilmektedir. Bu sebeple hastanın K vitamininden zengin besinleri çok iyi bilmesi gerekmekte ve bu doğrultuda diyetinde değişiklikler yapmak durumundadır. Bu değişikliğe bağlı olarak K vitaminini hayatından tamamen çıkartmadan porsiyon kontrolü yaparak tüketmelidir. K vitamininden zengin besinlerin tüketimini biraz sınırlaması yeterli olacaktır.

Yapılan diyetin K vitamini içeriği ilaç tedavisi süresince 300-350 ug olmalı ve tüketilen miktarlar günler arasında büyük farklılıklar göstermemelidir. Alınan günlük fark 250 ug geçmemelidir. Normal yetişkinler için günlük tavsiye edilen 70-140 ug’dır.

Coumadin Diyetinde Kısıtlanması Gereken Besinler:

  • Lahana, brüksel lahanası, kara lahana, brokoli, pazı, ıspanak, semizotu, maydanoz, dereotu, roka, tere, kıvırcık, leblebi, nane, yeşil soğan, asma yaprağı ve şalgam gibi besinler K vitamininden zengindir.
  • Meyvelerden ise avokado ve kiraz tüketilmemelidir.
  • Soya yağı, soya eti, soya filizi, soya sütü gibi besinler K vitamininden zengin, tüketilmemesi gereken besinlerdir.
  • Çaylardan ise papatya çayı, yeşil çay, adaçayı, vb.  tüketimlerine dikkat edilmelidir. Siyah çay tüketilebilir.
  • Kolalı ve gazlı içeceklerin tüketimine dikkat edilmelidir.

Büşra Başaran

Merhaba ben Büşra Başaran, İstanbul Bilgi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik 4. sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda yan dal olarak Anadolu Üniversitesi Aşçılık 1. sınıf öğrencisiyim. Sağlık, spor, edebiyat ve müzik ilgi alanlarım arasında. Araştırmayı okumayı ve öğrenmeyi her zaman çok sevdim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir