GenelMakalelerSağlık

Başarılı Bir Eğitim Yılı İçin Kahvaltı

Google News Abone Ol

Okul sezonu açıldı, şimdiden tüm öğrencilere ve öğretmenlere başarılı bir yıl olmasını diliyorum. Okulların açılmasıyla birlikte annelerde bir telaş da başladı. Ne pişirsem? Beslenme çantasına ne koysam gibi…
Başarı ve beslenme arasında ciddi bir ilişki bulanmaktadır. Araştırmalara göre kahvaltı yapan öğrencilerin yapmayanlara göre daha başarılı bulunduğu görülmüştür. Bu nedenle, güne kahvaltı ile başlamak çok önemlidir. 8-10 saatlik uzun bir açlık ve uykudan sonra vücudumuz düşen kan şekerini yükseltmeye ihtiyaç duyar. Kahvaltıda tüketeceğiniz bir yumurta gün boyunca sizi tok tutmaya yardımcı olurken, gün içerisinde fazladan kalori almayı da engeller. Tabağınızın yarısının mevsim sebzeleri ile dolu olması tokluk sürenizi uzatırken, çeşitli vitamin ve mineralleri de vücuda almayı sağlar. Uzun süren bir açlıktan sonra vücudumuzun sağlıklı karbonhidratlara da ihtiyacı vardır. Özellikle tam taneli tahıllar bize bu konuda çok yardımcı olur. Tam buğday, çavdar ekmeği, yulaf ezmesi düşen kan şekerini dengelemede büyük rol oynar. Sağlıklı yağları almak da tokluk süresini uzatır. Örneğin çiğ fındık, badem, zeytin, avokado gibi yemişler bu konuda büyük öneme sahiptir. Kahvaltıda kek, börek, poğaça gibi şeker ve yağ oranı yüksek besinler yerine yumurta, peynir gibi protein içeren besinler, tam taneli tahıllar, lif içeriği yüksek sebzelerden zengin beslenmek zinde bir bedenin oluşmasına yardımcı olur.
İlk eğitim evde başlar, çocuklar anne ve babayı örnek alır. Bu nedenle, kahvaltı konusunda çocuklara örnek olmak, sağlıklı bir beslenme alışkanlığının kazanılmasında büyük bir yere sahiptir. Sabah erken kalkmak, uykudan fedakarlık etmek çoğu birey için zor olabilir. Fakat kahvaltıyı alışkanlık haline getirebilmek için, akşamdan hazırlayacağınız bir kahvaltı tabağı veya bir sandviç işe yarayabilir.

Zinnur Elliiki Küçükköseleci

İstanbul ve Konya'da yaşıyorum. 29 Eylül 1992 doğumluyum. Yeditepe Üniversi'nde çift ana dal programları ile Beslenme ve Diyetetik&Psikoloji okudum. Diyetisyen ve Psikoloğum. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Çocuk Beslenmesi yüksek lisansı yapmaktayım. Amatör olarak tenis oynamaktayım. Sağlıklı beslenme, egzersiz ve spor alanlarına ilgiliyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı