BilimGenelMakalelerSağlık

Anne Sütü

Google News Abone Ol

Belki de en değerli varlığınız olan bebeğiniz için elinizden gelen her şeyi yapar mısınız? Mesela ilk 6 ay onu anne sütü ile beslemeniz gerektiğini biliyorsunuzdur ama neden ilk 6 ay ve bebeğime hiç bir şey vermeyecek miyim ya aç kalırsa diye kuşkulanıyor musunuz gelin o zaman size anne sütü nedir ve ne dönemde verilmelidir anlatayım.

Anne sütü bebek için ideal besin kaynağıdır ve vücut proteinlerine %100 dönüştüğü için örnek proteindir. İçerisinde bulunan su, protein, karbonhidrat ve yağ bebek için en ideal kaynak olduğunu doğrular niteliktedir. Örneğin bebeğe anne sütü olduğu halde inek sütü verirsek bebeğin böbrek solüt yükü artar. Çünkü inek sütünün proteinleri anne sütünden 3 katından fazladır. İçerisinde bulunan su bebeğin su ihtiyacını karşılar yani eğer bebeğiniz sağlıklı ise ve anne sütü alıyorsa ona su vermenize gerek yok. Önemli bir nokta ise ilk 6 ay sadece anne sütü 2 yaşına kadarda ek besinlerle birlikte emzirme devam edilmelidir.

Peki ilk 6 aydan önce ek besine başlarsanız ne gibi problemler olabilir?

6 aydan önce bebeğin yutma ve ağızda çevirme gibi davranışları çok iyi olmayacağı için bebek besini istemeyecektir. 6 aydan önce ek besine başlanması anne sütünün kalitesini düşürecektir.

Anne Sütünün Anne ve Bebek İçin Avantajları Nelerdir?

Emzirme, bebek ile anne arasında duygusal bir bağ oluşmasını sağlar. Bebeğin kendini güvende hissetmesini sağlar. Ekonomik açıdan uygundur. Emzirilen bebekler hastalıklara daha az yakalanır ve onlardan korunur. Bebeğini uzun süre emziren kadınlarda over kanseri görülme riski azalmıştır. Anneyi doğumdan sonra aşırı kanamadan korur.

Emzirmede annenin öz güveni artmaktadır. Emzirme anne için doğal bir sakinleştiricidir. Annenin gebelik öncesi ağırlığına dönmesine yardımcı olur. Bebek için en iyi kaynaktır. Anneye emzirme dönemi anlatılmalıdır ve bilinçlenmesi sağlanmalıdır. Anneye destek verilmelidir. Anne bebeğini ilk ay bebek istediği zaman emzirmelidir bir saat düzeni yapmamalıdır. Kısacası anne sütü bebek için en üstün besinlerden biridir. Emzirme bebek için de anne için de faydası anlatmakla bitmez bir eylemdir. Bebeğinizin kilo takibini yapmayı da unutmayın.

Keyifle kalın

Nuray İpekci

Ben Nuray. 1999 yılında Giresunda doğdum. Beslenme ve diyetetik 3. Sınıf öğrencisiyim. Size farklı bilgiler sunmak ve algılarınızı değiştirmek için burdayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir