BilimGenelHaberTeknoloji

Zihinle Bilgisayarları Kontrol Etmek

Google News Abone Ol

Sosyal medya devi Facebook, insanların beyinleri ile bilgisayarları kontrol etmelerini, telefonlarına bakmak zorunda kalmadan mesaj yazmalarını sağlamak için beyin dalgalarını okuyan bir teknoloji üzerinde çalıştığını açıkladı.

Facebook’un F8 adındaki geliştirici konferansında konuşan şirketin CEO’su Mark Zuckerberg, dijital nesnelerin gerçek dünya ile beyin aracılığıyla bağlantı kurmasını sağlayan artırılmış gerçeklik (AR) üzerine yaptıkları çalışmaları anlattı. AR’ın da ötesine geçerek bir gün sadece zihnimizi kullanarak iletişim kurmamızı sağlayacak beyin ara yüzlerinden de bahsetti.

Zihin İle Bilgisayarları Kontrol Etmek Mümkün Mü?

Proje daha çok yeni ve başarılı olabilmesi için, beyin aktivitelerini saniyede yüzlerce kez ölçecek yeni ve cerrahi müdahale gerektirmeyen sensörlerin geliştirilmesi gerekiyor. Projeyi yöneten Facebook’un donanım araştırma laboratuvarı ‘Building 8‘in yöneticisi Regina Dugan, şirketin bunu başarabilmek için hem donanım hem yazılım üzerine çalıştığını belirtti. Çalışmalar için projeye 60 bilim insanı ve akademisyen dahil edildi.

facebook

Mark Zuckerberg de, kişisel sayfasından üzerinde çalıştıkları projenin, cep telefonlarına beyinden alınan sinyallerle dakikada 100 kelime yazılabileceğini, yani elle mesaj yazma hızının yaklaşık beş katı hızla ve doğrudan beyniden yazılmasını sağlayacağını belirtti.

Projenin amacı her düşünceyi deşifre etmek olamadığını söyleyen Regina Dugan şunları da ekledi: “Hepinizin bir sürü düşüncesi var ve hangilerini paylaşacağınızı siz seçiyorsunuz. Biz işte bu seçtiğiniz düşüncelerin deşifre edilmesinden bahsediyoruz: Sesin hızı ve esnekliğine eş bir sessiz konuşma ara yüzünden…”

Facebook ekibindeki geliştiriciler, aynı zamanda deri teknolojisi üzerine çalışmalar yürütüyorlar. Bu teknoloji ile insanların deri aracılığı iletişim kurmaları hedefleniyor. Sistem derideki baskı noktalarını kullanarak bilgiyi aktarıyor. Dugan, “Çok uzak değil, bir gün, ben Çince düşündüğümde bunu anında İspanyolca olarak hissedebileceksiniz” diye açıkladı ve ekledi: “Biraz korkutucu mu? Kesinlikle evet.”

Facebook’un bahsettiği teknoloji mevcut teknolojinin ve hayallerin çok ötesinde. Piyasada harici beyin kontrol teknolojileri zaten bulunmakta ancak bunlar çok daha basit kalıyor. Ne kadar mükemmel görünse de bu teknoloji tehlikelerini de beraberinde getirecek gibi. Güvenlik ve gizlilik sorunları için extra çalışmalar gerektirecek.

Feyza Saat

Ankara'da yaşıyorum. Radyoterapi bölümü mezunuyum. Şuan Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünde öğrenciyim. Araştıma yapmayı, yazmayı ve bunları başkalarıyla paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir