GenelMakalelerMobilTeknoloji

Sosyal Medya Profilime Kim Baktı?

Google News Abone Ol

Profilime Kim Baktı?

Bir çok insanın merak ettiğin soru olan, Facebook, Twitter, İnstagram, Linkedin, AskFm, Whatsapp vesaire gibi “Sosyal medya profilime kim bakmış, nasıl öğrenebilirim?” ya da “Sosyal medya profilime bakanları gösteren bir uygulama var mı?” sorusunun cevabı aslında çok kısa. Böyle bir uygulama veya sistem “YOK”.

Böyle bir uygulamanın kime faydası olacak? Böyle bir uygulamayı zannediyorum ki hiç bir sosyal medya CEO’su istemiyor. Böyle bir açık bırakmıyor. Çünkü sosyal medya profiline bakanları görme yetkinizin olması gerektiğini düşünseydiler, böyle bir özelliği çoktan getirirlerdi. Yine bir tahmin olarak söylüyorum, eğer sosyal medyada profilinize bakanları görebilseydiniz, artık o sosyal medya platformunu kullanmazdınız. Yani eğer sosyal medyada profilinize bakanları görseydiniz, bu sizin canınızı sıkardı. Çünkü sizin hesabına bakmış olduğunuz kişiler de, sizin baktığınızı görecekti.

Sosyal Medya Hesabıma Kim Bakmış

Sosyal medya hesabıma kim bakmış nasıl görebilir?” Böyle bir olay ya da durum yok. İnternette gezen “Sosyal Medya Profiline Bakanları Gösteren Program“ların hepsi yalan. Hem sizin profilinize bakanları gördüğünüz gibi, başkaları da sizi kendi profiline baktığını görecek. Bu durum hoşunuza gider mi, bence gitmez. Hem “Profilime kim bakmış dur inceleyeyim.” özelliği güzel bir olay ya da hoş bir durum olsa idi, zaten kullanmış olduğunuz sosyal medya platformları bu özelliğe sahip olurdu. Sosyal medya profilinize kim bakmış? gibisinden bir uygulama yok. İndirmiş olduğunuz ya da kullanmış olduğunuz bir yöntem var ise, yalandır. Çünkü bu olayı yapabilmeleri için, yani sizin sosyal medya profilinize bakanları görmeniz için, kullandığınız sosyal medya platformunda, böyle bir açık bırakılması lazım. Böyle bir durumu da hiç bir sosyal medya CEO’su yapmaz diye düşünüyorum. Bu sebeple, sosyal medya profilinize kim bakmış gibisinden aldatmalar, ne bugün ne de yarın gerçek olur.

Sosyal Medya Hesabına Bakanları Gösteren Uygulamalardaki Yalan

Aynı zamanda bu tür programları kullandığınız taktirde sizin hesap yetkileriniz uygulamaya yansıyor. Uygulama sizin yerinize insanları takip ediyor ve olur olmaz kişilerin gönderilerini beğeniyor. Bu şekilde uygulama yapımcısı da sizin üzerinizden para kazanmış oluyor.

WhatsApp Profilime Kim Baktı?

Benzer şekilde mobil uygulama mağazalarında ve çeşitli sitelerde harici yalan yanlış uygulamalar bulunuyor. Sizlere “profiline kim baktı öğren” diyerek uygulamayı indirmenizi sağlıyorlar ve beraberinde reklamlar sayesinde para kazanıyorlar. Aslında olay yalnızca bundan ibaret değil. Telefonunuzu dahi gasp edebilmeleri, ele geçirerek sizi dinleyebilmeleri ve hatta sizlerin görüntünüzü kaydedebilmeleri de oldukça mümkün. Daha sonrasında da bunlar ile kişilere şantaj dahi yapabiliyorlar. Daha önce benzer örneklerini “Mavi Balina“da görmüştük. Bu sebepten profilime kim baktı veya WhatsApp profilime kim baktı gibi uygulamaları indirip denemeye dahi gerek yok. Bunun gibi bilgilere herhangi bir uygulama erişemez.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir