BilimBitkilerCanlılarGenelMakaleler

Zencefil Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Google News Abone Ol

Zencefil Nedir?

Zencefil aslına bakıldığı zaman hepimizin bildiği ancak hakkında çok fazla fikir sahibi olmadığı besinlerin başında gelmektedir. Zira zencefilin faydaları ile beraber aslında çok fazla sayıda yemek içerisinde de yardımcı bir rol üstlendiği aşina olduğumuz olgulardan bir tanesi. Bu noktada vurgulanması gereken esas ayrıntıların başında ise zencefilin farklı yönlere olan katkısı gelir. Nitekim alternatif tıp dalında bahsi geçen çoğu bitkiden daha faydalı bir konumda yer alan zencefil içerisinde bulundurduğu bileşenler ile de çok sayıda hastalığın karşısında barikat olma özelliğini taşımaktadır. Bu hastalıkların veya rahatsızlıkların çözümü noktasında olan zencefilin tüketimi de farklı yollardan yapılabilir. Ancak öncelikle zencefilin nasıl katkıları olduğuna kısaca değinelim.

Zencefilin Faydaları Nelerdir?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi zencefil pek çok sağlık sorununa ket vurması ile beraber tüketimi de son derece kolay bir besindir. Sindirim sorunları, mide bulantısı gibi rahatsızlıkların yanı sıra soğuk algınlığı ve grip hastalığının da bir numaralı tedavi yöntemlerinden biri olarak zencefil kullanımı oldukça önemlidir.

  • Şişkinliğe iyi gelmesi,
  • Kabızlığı geçirmesi,
  • Öksürüğe karşı barikat olması,
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmesi,
  • Ateş ve titremeye engel olması,
  • Yaşlanma ve kanser üzerinde olumlu etkisi olması.

Aslında zencefilin faydalarını bu şekilde anlatmak çok yeterli olmayacaktır. Zira hemen hemen her hastalığın karşısında durabilmesi ve hafızaya sunduğu olumlu katkılar da zencefilin faydaları arasında gösterilebilecek etmenler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Zencefil Nasıl Tüketilmelidir?

Zencefilin farklı yemekler içerisine dahil olduğunu ve ekstra lezzet katkısı olduğunu söylemek çok yanlış olmayacaktır. Ancak burada bahsi geçmesi gereken detaylardan bir tanesi de zencefilin su ve çay şeklinde de tüketilmesidir. Sabahları içeceğiniz suyun içine atacağınız zencefil gün boyu enerjik kalmanızı sağlamasının yanı sıra metabolizmanızı da düzenli bir rotaya sokacaktır.

Su ile beraber tüketilmesinin yanı sıra sıcak bir içecek olarak da zencefilden pozitif katkılar alabilirsiniz.

Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?

Farklı aromalar halinde zencefil çayı yapmak mümkündür. Bal ile karıştırdığınız takdirde öksürüğe, limon ile karıştırdığınız zaman gribe ve tarçın ile karıştırdığınızda ise yağ yakımı konusunda yardımcı olacaktır. Kaynattığınız çayı bir süre demledikten sonra içmeniz de önerilen yöntemlerden bir tanesidir.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir