BilimGenelMakalelerUzay

Yıldız Kayıyor, Dilek Tut!

Google News Abone Ol

Yıldız kayıyor, dilek tut!”Belki kayan bir yıldız görüp dilek tuttunuz, belki de bu cümleyi duydunuz. Gerçek hayatta değilse bile mutlaka bir dizi yada film sahnesine şahit olmuşsunuzdur.

Peki neden yıldız kaydığında dilek tutulması gerektiğine inanılıyor?

Aslında bu eski insanların yıldızların kayarken öldükleri ve ölürlerken de insanların dileklerini gerçekleştirdiklerine inanmalarından dolayı ortaya çıkan bir batıl inançtır.

Buradaki asıl yanlış bilinen şey yıldızın kaymamasıdır. Evet siz bir yıldız kayıyor gibi görürsünüz ama o yıldız değil bir meteordur. Güneş sistemindeki meteorlar Dünya’nın yakınından geçerken Dünya’nın çekim alanına kapılarak hızlı bir şekilde atmosfere girerler. Sürtünme sonucunda çok yüksek sıcaklığa erişirler ve yanmaya başlarlar. Yani bizim yıldız kayması olarak bildiğimiz olay meteorların atmosfere girerek yanma sonucunda bıraktıkları izdir. Bu meteorlar çok hızlıdır ve kısa süre uzun bir mesafe katedebilirler. Atmosfere giriş sırasında yanmadan dolayı ışık saçarlar, genellikle yanarken parçalanırlar ve içerdikleri elementlere göre renkleri de değişebilir.

Bilimsel gerçekler yıldız kaymasındaki dilek tutma inancını öldürüyor ama dilek tutmaktan vazgeçmeyin…

Aslıhan Kesekler

ODTÜ fizik son sınıf öğrencisiyim. İlginç şeyleri  araştırmayı ve öğrenmeyi severim.Benimle birlikte öğrenin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı