BilimGenelHaber

Yapay Tavuk Eti Üretimi

Google News Abone Ol

Yapay eti test ettikten sonra The Telegraph’e konuşan Good Food Institute şirketinden Emily Byrd’e göre, ördek eti zengin, sulu ve iştah açıcıydı. Ağızda bıraktığı hissin mükemmel derecede olduğunu belirten Byrd, test ettiği etin hayatında yediği en iyi ördek olduğunu ve gezegenimiz için atılabilecek en iyi adımlardan biri olduğunu ekledi. Aynı şekilde tavuk etini de deneyen Byrd, doğal ortamda yetişmiş bir tavuktan ayırt edilemeyeceğini belirtiyor.

Kök Hücreden Tavuk Eti Üretimi Nasıl Yapıldı?

Memphis Meat, etin sahip olabileceği tat, şekil ve besleyiciliği göz önünde bulundurarak hayvanları öldürmeden yapay et üretmeye çalışan başarılı bir biyoteknoloji şirketidir. Daha önce dana eti tadında köfteler üretmeyi başaran şirket, benzer teknikleri kullanarak kuşlardan kendini tekrar yenileyebilen kök hücreler aldılar ve biyoreaktör tanklara yerleştirdiler. Ardından şeker ve mineral çözeltileri de eklenerek birkaç hafta içerisinde yenmeye hazır hale gelen beyaz et teste sunuldu.

Dünya üzerinde ekilebilir alanların %70’inin sadece hayvancılık sektörüne ayrılması, yenilebilir çiftlik hayvanı yetiştirmenin her yıl ortalama 2,4 milyar ton karbondioksit emisyonuna ve bu hayvanların dışkılarının yıllık en az 100 milyon ton metan gazı emisyonuna sebep olduğu dikkate alındığında, yapay et üretiminin doğamız ve gezegenimiz için ne denli önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkmaktadır.

Cansel Yıldırım

Bilim ve Teknoloji dünyasının ışığı ile aydınlanan çağımızda daha fazla merak edip daha fazla araştırıp ve daha fazla üretme dileği ile...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir