BilimGenelMakalelerUzay

Ya Ay Olmasaydı?

Google News Abone Ol

Ay’ın Dünyamızın uydusu olduğunu hepimiz biliriz. Fakat bizler Ay’ı Dünyamız için sadece uydu görevi yaptığını düşünürüz oysaki Ay’ın bizler için yaptıkları tartışılamayacak kadar büyüktür. Peki ya, Ay olmasaydı? Dünyamız nasıl olurdu? Hiç düşündünüz mü?

Ay

Dünya oluşumu sırasında dev bir darbe alarak uzaya sıçrayan parçalardan Ay’ın oluştuğu söylenmektedir. Ay ilk oluştuğunda Dünya’ya 15 kat daha yakındı,daha sonra Ay, Dünya’dan uzaklaşmaya başladı.Uzaklaşmada Ay’ın dönme hızının artmasıyla oluşmaktadır ve bu uzaklaşmanın günümüzde devam ettiği bilim insanları tarafından söylenmektedir.

Hepimiz biliriz ki Ay Dünyamızın uydusudur ve bilim insanlarına göre Ay uydu görevini 4.5 milyar yıldan fazla yapmaktadır. Dünyamıza 384.600 km uzaklıktadır. Ay Dünyamız etrafında yörünge turunu 27 gün 7 saatte tamamlamaktadır.

Ay Dünyamızdan daha küçük bir kütleye sahiptir ve bu yüzden de yer çekimi daha azdır. Mesela kilonuz 90 olsun Ay’da kilonuzu 15 kg gibi hissedersiniz.

Ay Olmasaydı Ne Olurdu?

Ay, yaşamın varlığında ve evrim için büyük rol oynamaktadır. Peki ya Ay’ın bizim için yaptıkları? Gelin birlikte bakalım.

Ay Dünyamızın eksenini 23 derece eğik duruma getirdi. Bu durumda bir günün 23 saat 56 dakika 4 saniye olmasını sağladı. Eğer Ay olmasaydı zaman kavramımız daha faklı olup bir günün 6-7 saat olduğu tahmin edilmekteydi ve bu durumda 3-4 saat gündüz, 3-4 saat gece yaşanırdı. Yani Dünyamız kendi etrafında tam dönüşünü daha kısa sürede tamamlardı. Ay Dünyamızı dizginleyerek bu süreyi uzatmıştır.

Yaşadığımız mevsimler 23 derecelik eksen eğikliği sayesinde oluşmaktadır. Ay bu eksen eğikliğinin sürekliliğini sağlamaktadır. Eğer Ay olmasaydı bu eksen eğikliği 0 derece ile 90 derece arasında değişerek Güneş ışınları ekvatora dik açıyla gelmezdi, daha sert iklimlere sebep olurdu, Antarktika devasa çöle dönüşürken tropikal bölgeler ise buzullarla kaplı olurdu böylece hayatta kalmak belki de daha zor olacaktır.

Ay olmasaydı Dünyamız karanlıklar altında kalırdı. Ay ışığından yararlanan hayvanlar için olumsuz etki yaratırdı.

Ay Dünyamızı göktaşlarından korumaktadır eğer Ay olmasaydı bu göktaşları bize çarpardı, yaşam alanımızı küçülterek belki de türlerin yok olmasına neden olacaktı.

Bize en yakın gezegen olan Ay’ın, bizim için yaptıkları tartışılamayacak kadar büyüktür.

3 Yorum

  1. Yazılarınıza bayılıyorum ve heycanla takip ediyorum. Bildiğim konular bile olsa yeni şeyler öğreniyorum. Teşekkür ediyorum.

  2. Bu soru dün gece kafama takılmış. Ay olmasaydı dünyada nasıl bir hayat olurdu kim bilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir