BilimGenelMakalelerSağlık

Vücuttaki Kitleler

Google News Abone Ol

Cilt dokumuz vücudumuzdaki en önemli organlardan birisidir. Eğer cilt dokumuz olmasaydı mikroorganizmalar ve virüslerle dolu dış dünyada yaşam sürdürmemiz imkansız olurdu. Cildimizin belli görevleri olan bölümleri vardır. Kıllar, yağ ve ter bezeleri, lenfatik doku, keratinize epitel hücreler gibi. Bu bölümlerde meydana gelen bozukluklarda ya da yapılardan kaynaklı ortaya çıkan kitleler, bezeler ve şişlikler ortaya çıkmaktadır. Tıp dilinde bu bezeler lenfadenopati denilen lenf dokumuzun bir parçasıdır. Normal olarak küçük olup aynı zamanda ele gelmeyen bu yapılar herhangi bir enfeksiyon durumunda bazı habis hastalıklarda veya vücuda zarar verecek ters bir harekette bulunmak sonucu büyüyebilir, hissedilebilir hatta bazı kitleler gözle görülebilir kıvama gelebilir.

Şişkinlikler ise cildin diğer yapılarından kaynaklanan kitlelerdir. Yağ kanalları mikrobik bir hadise sonucu tıkanırsa kist sebase dediğimiz şişlikler oluşur. Eğer cilt altı yağ kitlelerinde anormal bir büyüme meydana gelirse lipom dediğimiz kitleler görülür.

Kitleler Genel Olarak Nerelerde Görülür?

Vücudumuzun pek çok yerinde lenf doku vardır. Ama vücudumuzun bazı gölgelerinde bu lenf dokusu yoğunluk göstermektedir. Mesela bunlar; koltukaltı, boyun, kaşıklar, bademcik, bilek, parmaklar gibi lenf dokunun yoğun olduğu yerlerde görülür. Örneğin elde veya koldaki bir enfektif durum veya memedeki bir enfeksiyon o taraf koltukaltındaki lenf bezlerinin şişmesine sebep olabilir. Ayak parmaklarındaki  mantar kasıklardaki lenf bezlerinin şişliklerine neden olabilir. Benzer durum lenfoma gibi habis bir kan hastalıklarında da ortaya çıkabilir. Lenfoma hastalarının tüm vücutlarındaki lenf bezlerinde şişkinlikler görülür ve tanı çoğu zaman bu lenf bezlerinin birinin çıkartılıp incelenmesi sonucunda konulur.

Lipem denilen yağ kitleleri ise sırt, karın, kol ve bacak bölgesinde daha çok olmakla beraber tüm vücutta görülür.

Mikrobik enfeksiyon sonucu oluşan lenfadenopatiler (bezeler) zararsızdır. Enfeksiyon tedavi edildiği taktirde sorun çözülür. Ama meme kanseri ve lenfoma gibi durumlarda mevcut şişlikler önemsenmelidir, tanısı koyulmak üzere mutlaka doktora gidilmelidir.

Bu bezeler kalıtsal olabilir. Ağrı yapabilirler. Vücudumuzun bir yerine uyguladığımız ters sağlıklı olmayan hareketler sonucu oluşan bezeler ise dikkat edilmediği dinlendirilmediği taktirde büyüme sonucu operasyon ile alınması mümkündür.

Kübra Can

06.09.1999 İzmir’de doğdum büyüdüm. Lise mezunuyum üniversite sınavına hazırlanıyorum. Bilim ve tarih adına araştırma yapmayı seviyorum. Yazılarımla topluma katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir