BilimGenelMakalelerSağlık

Vücudun Savunma Hattı: Bağışıklık Sistemi

Google News Abone Ol

Kış aylarında havanın soğumasıyla hastalıklara yakalanma olasılığımız daha yükseliyor. Kışa yaklaştığımız şu günlerde bağışıklık nedir, nasıl güçlendirilir bir göz atalım…

Bağışıklık Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar?

Bağışıklık sistemi günlük konuşmalar içerisinde dahi sıkça duyduğumuz bir terimdir. Pekala ne anlama gelir;

Bağışıklık sistemi, vücudu yabancı maddelerden, virüslerden, bakterilerden koruyan bir protein ve hücre ağıdır. Lökosit adı verilen küçük hücreler vücuda saldırıda bulunan virüslerle, bakterilerle savaşarak vücudu hastalıklara karşı korumayı hedefler. Bağışıklık sistemi için vücudun savunma hattı diyebiliriz. Lökositler ise bu durumda savunma hattında bulunan askerler olur. Güçlü bağışıklık kişiyi hastalıklara karşı dirençli hale getirir. Hastalıklardan korunmak ve kolay atlatabilmek adına bağışıklık sistemimizi güçlendirmeliyiz.

Bağışıklık, doğal bağışıklık ve sonradan kazanılan bağışıklık olarak ikiye ayrılır. Geçirilen hastalıklar, çocuk hastalıkları, anne sütü alımı, olunan aşılar gibi durumlar sonucunda kişide bağışıklığı oluşturur.

Kısaca özetlemek gerekirse bağışıklık kişinin hastalıklara karşı vücudunun direncini ifade eder. Peki bağışıklığı güçlendirmek için neler yapmalıyız?

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları:

C Vitamini Alımınızı Kontrol Edin:

Hasta olduğumuz zaman annelerimizden gittiğimiz doktora kadar herkes aynı şeyi söyler aslında ‘portakal, mandalina ye’ . Ne kadar önemli ve gerekli olduğu hep vurgulanır. Çünkü C vitamini, bağışıklık sistemimizi ifade eden beyaz kan hücrelerinin üretimini ve etkili kullanımına yardım eder. Bu sayede C vitamini alımı bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yardım etmiş olur.

C vitamini kaynakları olarak sadece narenciyeler aklımıza gelmemeli, çilek. biber, maydanoz, papatya, yaban mersini gibi gıdalarda da bulunur. Narenciye alımında kilo alımını kontrol altında tutmak ve posa alımını desteklemek için meyve suyu halinde değil meyve şekilde tüketmeliyiz.

Beta-glukan:

Ekmek mayasının hücre duvarlarından elde edilen ve bağışıklığı doğrudan etkileyen bir besin desteğidir. Bağışıklığı düşük çocuklara verilen besin takviyesi ürünlerine bakıldığında içerisinde beta-glukan olduğunu görürüz. Beta- glukanı besinlerle de almamız mümkündür.

Beta- glukan içeren besinler: Arpa, yulaf, mantar, arpa veya yulaf unuyla yapılmış ekmekler.

Propolis:

Son zamanlarda oldukça popüler olan ürünlerden biri propolis. Propolis, arıların bitkilerin, yaprak, sap ve tomurcuklarından topladıkları güçlü antioksidan ve antimikrobiyal bir arı ürünüdür. Arıların mikrop öldürücü olarak kullandığı bu madde insan bağışıklık sistemi için oldukça yararlıdır. Besin desteği olarak bulabileceğiniz bu ürünün güvenirliği önem taşımaktadır.

Çinko:

Çinko,  hücre tamirinde önemli rol oynayan bir mineral maddedir. Bağışıklık sistemi üzerinde düzgün çalışmada etkili bir maddedir. Doğru kaynaklardan alımı oldukça mühimdir. dana eti, ıspanak, yer fıstığı ,kabak çekirdeği, hindi eti gibi besinlerden çinko alımı sağlanabilir.

Probiyotikler:

Probiyotikler ve prebiyotikler düzenli olarak kullanıldığında bağırsak florasını ve bağışıklık sistemini olumlu etkiler. Grip ve soğuk algınlılarına karşı korunmada oldukça yardımcı olurlar. Güçlü bir bağırsak florası kişiyi her yönden olumlu etkileyecektir.

Probiyotik ve Prebiyotik kaynakları: Yoğurt, lahana turşusu, keçi sürü, kefir, muz, sarımsak, soğan

  • Ayrıca besin takviyesi olarak alımınız mümkündür. Besin takviyeleri için doktorunuza başvurunuz ve doktor gözetiminde kullanınız.

Kaynak ve İleri Okuma:

  • https://www.turkiyeklinikleri.com/article/en-aminoasitler-ve-bagisiklik-85195.html
  • https://www.turkiyeklinikleri.com/article/en-bagisiklik-sistemi-icin-yeni-bir-yorum-arayisi-savas-mi-uzlasma-mi-83517.html
  • https://www.turkiyeklinikleri.com/article/en-prebiyotikler-ve-bagisiklik-iliskisi-85200.html

Azra Yazganoğlu

Merhaba! Ben Azra Yazganoğlu. Liseyi 3.lükle tamamladıktan sonra istediğim bölüm ve üniversiteye girme hakkı kazandım. Şu an İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümü 3. sınıf öğrencisiyim.Geleceğin diyetisyeni olarak güncel konular hakkında araştırmalar yaparak araştırmalarımı paylaşmak adına bu platformda yer almaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı