GenelMakalelerSağlık

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemine Sahip Olmak

Google News Abone Ol

Kışın gelmesi ve havaların soğumasıyla bağışıklık sistemimize düşen görev oldukça fazla oluyor. Bağışıklık sisteminin de gelişimi ve güçlenmesi için öğünlere ve bu öğünlerde tüketilen besinlere oldukça dikkat edilmelidir.

Kış Aylarında Neden Hastalanırız?

Çünkü, hastalığımıza neden olan virüslerin çoğu kuru ve soğuk havayı sever. Bununla beraber soğuk havalardan dolayı odaların havalandırılmaması. Virüsler aynı ortamda yoğunlaşıyor ve daha güçlü olarak saldırıya geçiyor. Böylece hastalığa sebebiyet veriyor.

Hastalıklardan Korunmak İçin Ne Yapmalıyız?

Kahvaltı

Hastalıklardan korunmak için ilk başta iyi bir kahvaltı yapılmaya önem verilmeli. Uzmanların söylediğine Günün ilk öğünü yani kahvaltı, bağışıklık sisteminin gelişiminde oldukça önemli rol oynuyor. Kahvaltıda simit ve poğaça yerine bal ve pekmez tüketmek oldukça önemli.

Bol Sıvı Tüketilmeli

Gün içerisinde sık sık su tüketmek bağışıklık sisteminde oldukça önemli olarak görülüyor. Aynı zamanda soğuk havalarda da vücudun sıcaklıklığının dengelenmesinde de önemli rol üstleniyor. Bununla beraber yine sıvı olarak tükettiğimiz ıhlamur, yeşil çay ve papatya gibi bitkisel çayların doğal olmasına önem gösterilmeli.

C Vitamini Alımı

C vitaminin oldukça iyi bir antioksidan kaynağı olduğunu bilmeyen yoktur. Kışın bu yüzden oldukça fazla meyve ve sebze tüketilir. Meyve ve sebzeler içeriğinde bulunan C vitamini ile kış aylarında grip salgınlarından korunmamız için en büyük kalkanımız olur.

Ara Öğünler

Uzun süreli açlıklar vücudun direncinin zayıflamasına sebep olur. Bu yüzden özellikle kış aylarında ara öğünleri atlamamak gerekir. Böylece vücudun daha güçlü bir şekilde direnmesi sağlanır.

Güneş

Güneş, her zaman yararlıdır. Ancak Güneş’e özellikle kışın çok daha fazla ihtiyaç duyarız. Vücudumuzdaki D vitamininin vücudunuzda etkinlik göstermesini sağlar. D vitamini de depresyona karşı korur. Kış aylarında da moral oldukça önemlidir.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir