GenelHaberSağlık

Türü Belirlenemeyen Grip 11 Can Aldı

Google News Abone Ol

Kolombiya‘da ortaya çıkan ve türü henüz belirlenmemiş olan grip, 11 kişinin ölümünden sorumlu olduğu ortaya çıktı. Kolombiya Ulusal Sağlık Enstitüsü (INS) tarafından yapılan açıklamada, türü belirlenemeyen bu gribin, mart ayından bu yana 11 kişinin ölümüne sebep olduğu söyleniyor. Sierra Nevada de Santa Marta’da yaşamını yitiren kişilerin ölüm sebebinin bu grip türü olduğu söyleniyor. Hayatını kaybedenlerinin 5’inin çocuk olduğu açıklaması yapılırken, grip kaynaklı ölümlerin çoğunun kötü beslenme ile oluştuğuna değinildi.

Sağlık Yetkilileri Açıklama Yaptı

Sağlık yetkilileri, hastalığın doğal seyrini ve epidemiyolojik bağlantısını incelediklerini ve ölümlerin, sarı humma ve boğmacadan kaynaklanabileceğini söyledi. Gribin semptomları ile bu hastalıkların semptomlarının örtüştüğü vurgulandı, durumun kontrol altına alındığı açıklamasını yaptı. Öte yandan, ateşi olan ve solunum yetmezliği bulunan hastaların, hastalıklarının daha da ilerlememesi için tedavilerinin geciktirilmemesinin büyük önem taşıdığına değinildi.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir