GenelHaberTeknoloji

Tübitak’tan Elektromanyetik Silah: Sapan

Elektromanyetik Silah Teknolojisi Çok Gelişti

Sesten 6 kat daha hızlı yani 6 machlık bir hıza sahip olan yerli elektromanyetik silahımızSapan” oldukça ses getireceğe benziyor. Türkiye’nin de içinde bulunduğu birçok ülkenin elektromanyetik silahlara yönelmesi ile yavaş yavaş meyvelerini vermeye başladı.

TÜBİTAK tarafından geliştirilen milli elektromanyetik silahımızın ismi Sapan olarak koyuldu. Aslında bir sapan mekanizması gibi çalışmasından da bu ismi almış olabilir. Nitekim burada lastik yerine elektromanyetik alandan yararlanılıyor. Bu durum da merminin 6 mach hızına kadar ulaşabilmesine imkan tanıyor.

Tamamen elektromanyetik alandan yararlanılarak çalışan silahta hiç barut kullanılmıyor. Bilim kurgu filmlerinden ve oyunlarından alışa gelmiş silahlar ile aynı prensibe sahip olduğundan bahsedebiliriz bir bakıma.

Çok üst düzey bir yöntem gerektirmeyen bir yöntem olamasına karşın geliştirilmesin ve 6 mach hızına ulaşabilmesi için oldukça derin mühendislik bilgisi gerektiriyor. Nitekim merminin gidişine birçok etkileyen bir çok durum bulunuyor.

TÜBİTAK Sage ekibi tarafından geliştirilen silah hakkında çok fazla ayrıntı paylaşılmasa da, günümüzde yalnızca 4 ülkede bulunda da, bu tür silahların artık yaygınlaşacağı tahmin ediliyor.

Elektromanyetik silahlar ile ilgili daha fazla bilgi için Elektromanyetik Silahlar Nasıl Çalışır? makalemizi okuyabilirsiniz.

Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı