CanlılarGenelHayvanlarMakaleler

Tabancalı Karides Nedir?

Google News Abone Ol

İlginç Yeteneği İle Tabancalı Karides

Bir tabanca, ortam hava olduğunda çok iyi bir silahtır. Ancak ortam su ise, suya çarpan mermi suyun yoğunluğu ile namludan bile çıkmakta zorlanacaktır. Yalnız tabancalı karides için su sorun değildir. Ortam su ise, en iyi tabanca ondadır. Tabancalı karidesin bilimse adı “Alpheidae”dirBu canlı eşsiz bir kıskaca ve onunla birlikte gelen tabancaya sahiptir. Bu sebepten halk arasında tabancalı karides olarak bilinir. Kıskacında bulunan tabanca öyle güçlüdür ki, havada saniyede 800 metre yol kat eden merminin bile çaresiz kaldığı suda, o harika bir iş çıkarır.

Tabancalı karides, kıskacında bulunan tabanca ile düşmanına saatte 100 kilometre hıza ulaşabilen hava baloncukları fırlatabilmektedir. Bu hava baloncukları 20-30 santimetre uzaktaki düşmana oldukça hasar verebilmektedir. Çünkü bu hava baloncukları Güneş’in yüzey sıcaklığına yakın bir sıcaklıkta bulunur. Neredeyse 4000 santigrat derecede olan bu hava baloncukları, tabancalı karidesin kendinden büyük düşmanlarını bile alt etmesini sağlayabilir.

Tabancalı karides, kıskacındaki tabancayı ateşlediğinde ortaya mükemmel bir güç çıkar bu güç hava baloncuğunu ısıtıp düşmana doğru giderken, aynı zamanda bu güçle beraber sonik patlama da oluşur. Sonik patlama hakkında daha fazla bilgi edinmek için, “Sonik Patlama Nedir? Nasıl Oluşur?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Alpheus, yani tabancalı karides, tropikal ve ılıman bölge akarsularında yaygın bir karides türüdür.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı