Bilim Ve Tekno

Tabancalı Karides Nedir?

Tabancalı Karides Nedir?

İlginç Yeteneği İle Tabancalı Karides

Bir tabanca, ortam hava olduğunda çok iyi bir silahtır. Ancak ortam su ise, suya çarpan mermi suyun yoğunluğu ile namludan bile çıkmakta zorlanacaktır. Yalnız tabancalı karides için su sorun değildir. Ortam su ise, en iyi tabanca ondadır. Tabancalı karidesin bilimse adı “Alpheidae”dirBu canlı eşsiz bir kıskaca ve onunla birlikte gelen tabancaya sahiptir. Bu sebepten halk arasında tabancalı karides olarak bilinir. Kıskacında bulunan tabanca öyle güçlüdür ki, havada saniyede 800 metre yol kat eden merminin bile çaresiz kaldığı suda, o harika bir iş çıkarır.

Tabancalı karides, kıskacında bulunan tabanca ile düşmanına saatte 100 kilometre hıza ulaşabilen hava baloncukları fırlatabilmektedir. Bu hava baloncukları 20-30 santimetre uzaktaki düşmana oldukça hasar verebilmektedir. Çünkü bu hava baloncukları Güneş’in yüzey sıcaklığına yakın bir sıcaklıkta bulunur. Neredeyse 4000 santigrat derecede olan bu hava baloncukları, tabancalı karidesin kendinden büyük düşmanlarını bile alt etmesini sağlayabilir.

Tabancalı karides, kıskacındaki tabancayı ateşlediğinde ortaya mükemmel bir güç çıkar bu güç hava baloncuğunu ısıtıp düşmana doğru giderken, aynı zamanda bu güçle beraber sonik patlama da oluşur. Sonik patlama hakkında daha fazla bilgi edinmek için, “Sonik Patlama Nedir? Nasıl Oluşur?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Alpheus, yani tabancalı karides, tropikal ve ılıman bölge akarsularında yaygın bir karides türüdür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ