BilimGenelMakaleler

Sonik Patlama Nedir? Nasıl Oluşur?

Sonik Patlama Nedir?

Sonik Patlama, bir maddenin ses hızında veya ses hızının üzerinde bir hızla hareket etmesi sonucu oluşur. Ses hızı deniz seviyesinde ve 21 santigrat derece sıcaklıkta, yaklaşık olarak 1235,5 kilometre/saattir. Günümüzde bazı uçaklar bu hızda veya üzerinde uçabiliyor ve bu sırada ses duvarını aşarak sonik patlama dediğimiz olay oluşuyor. Günümüzde bu hızları aşmak çok zor olmadığı için, oldukça fazla sonik patlama olayı ile karşılaşabiliyoruz. F-16 gibi uçaklar, bu hızların üzerine çıkabiliyor ve çıktığında sonik patlama meydana getiriyorlar.

sonik patlama

Sonik Patlama Nasıl Oluşur?

Uçaklar yüksek hızlarla hareket halinde iken, sürekli bir şekilde bulundukları konumdan dışarıya doğru giderek genişleyen küresel ses dalgaları oluşturur. Oluşan bu dalgalar ses dalgası denir ve hızları bulundukları ortama göre değişim gösterir . Uçak da bu hıza ulaştığında ses ile aynı anda ilerlediğinden dolayı ses duvarının sonuna dayanmış olur. Doğal olarak oluşan tüm dalgaları önüne katmış olur. Bu durum sonucunda bir şok dalgası oluşarak yüksek basınca sahip hava durumunu ortaya çıkarır. Bu dalgalar moleküller üzerinde titreşim etkisi oluşturduğu için, üst üste binen sen dalgalarının etkisi de artmış olur.


Soru Cevap banner
Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı