BilimGenelMakaleler

Sonik Patlama Nedir? Nasıl Oluşur?

Google News Abone Ol

Sonik Patlama Nedir?

Sonik Patlama, bir maddenin ses hızında veya ses hızının üzerinde bir hızla hareket etmesi sonucu oluşur. Ses hızı deniz seviyesinde ve 21 santigrat derece sıcaklıkta, yaklaşık olarak 1235,5 kilometre/saattir. Günümüzde bazı uçaklar bu hızda veya üzerinde uçabiliyor ve bu sırada ses duvarını aşarak sonik patlama dediğimiz olay oluşuyor. Günümüzde bu hızları aşmak çok zor olmadığı için, oldukça fazla sonik patlama olayı ile karşılaşabiliyoruz. F-16 gibi uçaklar, bu hızların üzerine çıkabiliyor ve çıktığında sonik patlama meydana getiriyorlar.

sonik patlama

Sonik Patlama Nasıl Oluşur?

Uçaklar yüksek hızlarla hareket halinde iken, sürekli bir şekilde bulundukları konumdan dışarıya doğru giderek genişleyen küresel ses dalgaları oluşturur. Oluşan bu dalgalar ses dalgası denir ve hızları bulundukları ortama göre değişim gösterir . Uçak da bu hıza ulaştığında ses ile aynı anda ilerlediğinden dolayı ses duvarının sonuna dayanmış olur. Doğal olarak oluşan tüm dalgaları önüne katmış olur. Bu durum sonucunda bir şok dalgası oluşarak yüksek basınca sahip hava durumunu ortaya çıkarır. Bu dalgalar moleküller üzerinde titreşim etkisi oluşturduğu için, üst üste binen sen dalgalarının etkisi de artmış olur.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir