BilimGenelMakalelerSağlık

Sular Neden Klorlanır?

Google News Abone Ol

Bu sorunun cevabını neredeyse hepimiz biliriz. Fakat bakterili bir suyla dezenfekte edilen bir suyun gözle görülebilir farkı  ayırt edemeyiz. Gelin bu bakımdan suların neden klorlandığına birlikte bakalım.

Suyun Klorlanması

Suyun klorlanması 1900 yılının başından beri dezenfekte olarak kullanılmaktadır.Suyun dezenfekte işlemlerinden bir tanesidir. Böylelikle suyun içindeki organizmaların üremelerini önlemek ve organizmaları yok etmek için kullanır.

Klordan bahsedecek olursak basit anlamı ile suda çözündüğünde hipoklorik ve hidroklorik asit açığa çıkar böylece hipoklorik asit(HOCL) ve hipoklorik iyonlarının yoğunluğu serbest klor olarak tanımlanır.Ayrıca klorun kullanım alanı oldukça geniştir. Şöyle ki, yüzme havuzlarında, depolarda, şebeke sularında, kuyularda vs. gibi yerlerde kullanılır.

Aynı zamanda klorun bakterisit etkisi vardır bu etkiyi sağlayan hipoklorik asit ve klorun amonyak ile birleşmesiyle oluşan türevleridir.

Suyun Klorlanmasının Faydaları

  • Klorlanma işlemi mikroorganizma çeşitlerinin üzerinde oldukça etkilidir.
  • Ekonomik açıdan avantajlıdır.
  • Suyun tadının ve kokusunun kontrolünü sağlar.
  • Klorlu su yutulduğunda mide rahatsızlıklarını giderir ve kilo verimini hızlandırır.
  • Peklik(kabızlık), isal(cırcır) ve hemoroite(bağsur) gibi hastalıklara iyi gelir.
  • Cinsel gücü ve sperm sayısını artırıcı etkisi vardır.

Dağıtım sisteminin depolarında bulunan suyun klorlanması belli aralıklarla yapılarak dezenfeksiyona devam edilir.Şimdi gelin bunlara daha yakından bakalım.

Şebeke suyunun klorlanması Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Sudaki klor miktarı 0.5 ppm olarak belirlenmiştir.Şebeke suyunun denetimi sıklıkla yapılmıyorsa bu durumda suyun klorlanması ciddi önem taşımaktadır.

Yüzme havuzundaki suyun klorlanma miktarına bakacak olursak kişisel havuzlarda 0.4-0.6 ppm arasınsa değişiklik gösterirken açık havuzlarda 1.5 ppm klor kullanılmaktadır.

Kuyulardaki suyun klorlanması ise kuyu çıkışına klor cihazı takılarak dezenfekte işlemi yapılmaktadır. Kullanım öncesinde kuyular %35 oranında klor içeren sodyum hipoklorit ile dezenfekte edilir.

Eğer su klorlanmasaydı suyun içinde mikroorganizmalar ürer ve çeşitli hastalıkları beraberinde getirirdi  bu durumda insan hayatı tehlikeye girerek ölümle sonuçlanabilirdi. Bunun için suyun klorlanması hayati önem taşır.

2 Yorum

  1. Güzel araştırmalarınız için teşekkür ediyorum kendi adıma. Yazılarınızı okumaya aynı heycanla devam ediyorum.:)))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir