GenelMakalelerSağlık

Sindirim Sisteminin Mikroflorası

Google News Abone Ol

İnsan sindirim sistemi mide,ince ve kalın bağırsaktan oluşmaktadır. Sindirim sistemi gıdaların sindirimi, besinlerin absorbsiyonu ve birçok önemli besinin endojen mikroflora tarafından üretiminden sorumludur.

Sindirim Sistemi

Sindirim sistemi yaklaşık olarak 400 metrekarelik bir yüzey alanına sahiptir ve yaklaşık olarak 1014 mikroorganizmaya ev sahipliği yapmaktadır. Bu sistemde yaşayan mikroorganizmaların sayısı ve çeşitliliği kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Çünkü bireylerin beslenme alışkanlıkları farklıdır ve sağlıklı bir insan da olması gereken taksonların hepsi tüm bireylerde olamaz mikroflora bireye özgüdür.  Şimdi biz sağlıklı bir insanı baz alarak sindirim sistemimizin mikroflorasına bir bakalım ne dersiniz?

Özafagus (yemek borusu) : Prevotella,Streptococcus,Veillonella

Mide : Helicobacter,Proteobacteria,Bacterioidetes,Actinobacteria,Fusobacteria

İnce Bağırsak : Enterococci,Lactobacilli,Bacteroides,Bifidobacterium

Kalın Bağırsak: Enterococcus, Escherichia, Klebsiella, Lactobacillus, Enterobacteria, Eubacterium, Proteus, Peptococcus, Peptostreptococcus, Staphylococcus, Streptococcus

Mikroorganizmaları yararlı ve zararlı olarak ayırmamız mümkün değildir. İnsanlara yararlı olan bir mikroorganizma başka bir canlı için hayati tehlike yaratabilir. Tekrar ederek söylüyorum her bireyin mikroflorası kendine özgüdür. Yukarıda bahsettiğim mikroorganizmalar sağlıklı erişkin bireyler de bulunan mikroorganizmalardır. Sağlıkla kalın..

Işınsu Küçükdere

19.04.1995 tarihinde Adana'da doğdum. Ve Adana'da yaşıyorum.Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji bölümü son sınıf öğrencisiyim. Biyolojiyi,hayvanları,doğayı ve araştırmayı çok seviyorum.Ayrıca Mikrobiyoloji Anabilim Dalına daha fazla ilgi duyuyorum ve o alanda yükselmek istiyorum bölümüm bittikten sonra yüksek lisans düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir