GenelMakalelerSağlık

Şekeri Hayatımızdan Çıkarmalı Mıyız?

Google News Abone Ol

Mucizevi hiçbir besinin olmadığını hep söylerim. Aynı şekilde, bir besinin tamamen zehir olduğunu da söyleyemem. Günümüzde pek çok insanda kafa karışıklığı oluşturan sorulardan bir tanesi, şeker tüketimi.

Kansere mi yol açıyor?

Pek çok gazete, dergi ve TV programlarında şekerin zehir olduğunu, asla tüketilmemesi gerektiğini söyleyen uzmanlar var. Şeker tüketiminin bir süre sonra diyabete, kalp hastalıklarına, hatta kansere yol açacağını savunuyorlar. Beslenme biliminde maalesef ki pek çok kirli ve yanlış bilgi var. Bunlardan birisi de şeker hakkındaki söylemler. Peki, şeker gerçekten tüketilmemesi gereken bir besin midir, sağlığımızı bu denli olumsuz etkiler mi dersek, her besinin olduğu gibi şekerin de fazla tüketimi zararlıdır. Şekerin fazla tüketimi kan yağı olarak bilinen trigliseritlerin kanda yükselmesine sebep olabilir. Bu durumda, kalp hastalıklarına yakalanma riski artabilir. Ayrıca fazla şeker tüketiminin kansere sebep olabileceği yönde çalışmalar mevcuttur.

Şekerin fazlasının zarar olduğunu kabul ettik, peki hayatımızdan tamamen çıkaralım mı, bu soruya cevap ararsak, tüketiminin miktarı ne olmalı dersek, bu miktar kişiden kişiye göre değişir. Dünya Sağlık Örgütü, şekerden alınan enerjinin toplam enerjinin %10’unun altında olması gerektiğini söylüyor.

İnsanın sosyal bir varlık olduğunu düşünürsek, bu miktarlara dikkat ederek şeker tüketmenin bir sakıncası olmadığını düşünüyorum. Haftada birkaç gün yenen bir yemek kaşığı reçel veya bal, nadir tüketilen bir pasta veya dondurma sağlığınızı olumsuz yönde etkilemez. Burada tek önemli nokta bu besinlerin tüketim sıklığı, miktarı ve ne zaman yendiğidir.

Zinnur Elliiki Küçükköseleci

İstanbul ve Konya'da yaşıyorum. 29 Eylül 1992 doğumluyum. Yeditepe Üniversi'nde çift ana dal programları ile Beslenme ve Diyetetik&Psikoloji okudum. Diyetisyen ve Psikoloğum. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Çocuk Beslenmesi yüksek lisansı yapmaktayım. Amatör olarak tenis oynamaktayım. Sağlıklı beslenme, egzersiz ve spor alanlarına ilgiliyim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir